Ako si vybrať správnu a zároveň kvalitnú posteľ?

Určite si chce každý z nás počas noci dokonale oddýchnuť a zregenerovať stratené sily na ďalší deň. Nepôjde to však bez ideálnej postele. Kvalitná posteľ je základom plnohodnotného spánku. Ponuka je široká, a preto často nevieme, ako si vybrať tú správnu, dizajnovo krásnu a zároveň kvalitnú posteľ. Práve to sa dozviete v tomto článku.

Moderná manželská posteľ Janka

Zamerajte sa najmä na odolné materiály postelí

Stabilita a odolnosť materiálov sú najdôležitejšími kritériami pri kúpe postele. Ovplyvňujú pohodlie pri spánku či relaxe počas dňa, náchylnosť na opotrebovanie a rovnako životnosť postele. Zamerajte sa preto na také materiály, ktoré ich poskytujú na naozaj vysokej úrovni.

Nie vždy je kov alebo masívne drevo tým najodolnejším materiálom. Všetko závisí od hrúbky a šírky materiálu a samozrejme od použitého kovania na spoje postele. Nikdy si však nekupujte drevenú posteľ, na výrobu ktorej bol použitý materiál tenší ako 2,5 cm. Šírka boku postele nesmie byť menej ako 18 cm. Posteľ by inak nedokázala dobre znášať zaťaženie a postupom času by začali jednotlivé spoje vŕzgať a povoľovať.

Manželská posteľ Zuzka

Kovanie rozhoduje o životnosti a zvýši komfort z užívania postele

Spoje a použité kovanie sú ďalším bodom, na ktorý sa treba zamerať. Kvalitné spoje dokážu výrazne predĺžiť životnosť postele a zvýšiť komfort pri spánku. Ak sú naozaj pevné, tak aj drevotriesková posteľ svojou kvalitou dokáže prekonať masívnu posteľ. Uprednostňujte postele s prvotriednym kovaním umožňujúcim jednoduché dotiahnutie (tzv. veľké excentre), ktoré sú skombinované spolu s kolíkovým spojom. Vďaka takýmto kombinovaným spojom vaša posteľ nebude nikdy vŕzgať. Určite neodporúčame postele, v ktorých sa na spojoch nachádzajú lacné plechové Lká či plastové trojuholníky.

Na rad prichádza rošt

Podstatné pre spokojný spánok je výber roštu a jeho ukotvenie o posteľ. Súčasťou väčšiny postelí nie je rošt a treba ho dodatočne dokúpiť. Na kvalitných posteliach je určite vyriešený systém kotvenia roštov. Systém kotvenia roštov o posteľ používa len mizivá časť výrobcov. Pri výbere postele a roštu sa treba predajcu spýtať, akým spôsobom sa rošt kotví o posteľ, alebo ako sa spája s posteľou. Ukotvený rošt má svoje výhody. Je stabilný na posteli, nevŕzga a predlžuje sa mu životnosť.

Prajeme veľa šťastia pri výbere tej správnej a zároveň kvalitnej postele.