Rošt do postele – ako vybrať ten správny?

Aby sa vám na matraci postele dobre ležalo, tak musíte mať aj správny rošt. Inak hrozí, že z pekne drahého matracu nebudete maž žiadny úžitok a spánok si nevychutnáte a budete stávať dolámaný. Hovorí sa, že životnosť matracu je asi 10 rokov, ale dobre zvolený rošt vám môže vydržať aj celý život, a preto sa do roštu oplatí investovať. Podľa čoho ale vybrať správny rošt do postele? Poďme sa pozrieť na jednotlivé tipy roštov a ich výhody, prípadne nevýhody.

Pevný lamelový rošt

Pevný alebo polohovací rošt?

Väčšine ľudí plne postačujú pevné rošty, ale keď chcete alebo potrebujete polohovanie, tak čítajte ďalej. Polohovanie umožňujú lamelové a doštičkové (tanierikové) rošty, a spravidla sa jedná o sklon v oblasti chrbta, u niektorých roštov tiež sklon v oblasti nôh. Zmena sklonu v posteli sa vypláca predovšetkým u čítanie, relax a odpočinok. Podľa odborníkov zlepšuje sklon prekrvovanie končatín a uľavuje srdcu. Jedná sa teda o citeľnú výhodu predovšetkým u osôb, ktoré trávia veľa času v posteli zo zdravotných dôvodov. Ale samozrejme myslite aj na to, aby sa matrac vedel prispôsobovať ohybom. Ak hľadáte rošt priamo pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko alebo pre seniorov, tak pouvažujte aj nad elektrickým roštom.

Latové, lamelové alebo doštičkové rošty

Nedá sa striktne povedať, že najmodernejší, či najdrahší rošt je ten najlepší. Veľa záleží aj na vašom matraci. Kombinácia roštu a matraca totiž viacmenej určuje to ako sa vám bude spať.

Latový rošt

Latové rošty sú najvhodnejšie pre deti. Výrobcovia ich odporúčajú pre osoby do max. 60 kg, ale existujú aj také typy, ktoré uvádzajú väčšie zaťaženie. Ich podstatnou nevýhodou však je, že príliš nepružia – matrace na nich sa môžu pod vyššou váhou ľahko deformovať a komfort spania sa značne znižuje. Deti, ktoré obvykle v posteli trávia pomerne málo času a ich váha je nižšia, väčšinou nedostatky latového roštu nepocítia.

Výhodou je jeho priedušnosť – laty totiž matrac zospodu dobre vetrajú a tiež nedochádza k zapareniu a znižuje sa riziko plesne. Latový rošt je najbežnejšie inštalovaný v už v skompletovaných posteliach. Ako ďalšia výhoda sa dá označiť aj nižšia obstarávacia cena. Nevýhodou je nízka životnosť, obmedzené použitie, menšie pruženie a nízka maximálna nosnosť spiaceho človeka.

Lamelový rošt

Lamelové rošty v dnešnej dobe patria medzi najobľúbenejšie. Ich vlastnosti sú určené predovšetkým počtom lamiel, ich šírkou, materiálom, upevnením a pod. Pre lamelové rošty je typická dobrá pružnosť, priedušnosť a zhovievavosť k matracom – vo výbere tak máte viac-menej voľnú ruku. Spravidla platí, že čím vyšší počet lamiel, tým lepšie vlastnosti, ale neberte toto stanovisko ako definitívne.

Uvádza sa, že na dvojmetrový matrac je ideálnych 28 lamiel, väčší počet obvykle indikuje viac komfortu. Medzi lamelami by nemali byť rozostupy väčšie, než 5cm – dochádzalo by k deformácii matraca.

Lamely sú väčšinou uložené v textilných puzdrách a vystužené v oblasti bedrovej chrbtice. Zmäkčenie je potom v oblasti ramien a nôh. Vďaka odpruženiu lamelové rošty veľmi podstatne prispievajú k životnosti matracov. Nerovnosti, ktoré matrac nezvládne regulovať, lamelový rošt hravo zvládne, teda ho podstatne šetria. Nosnosť lamelových roštov sa pohybuje do 150 kg.

Doštičkový rošt

Niekedy sa tento druh roštov označuje ako segmentové alebo tanierikové rošty pretože sa skladajú z väčšieho množstva pevne spojených doštičiek. Tieto rošty disponujú najlepšou prispôsobivosťou na bodový tlak, čo má zaručovať väčší komfort. Segmenty plne odvetrávajú a podľa slov výrobcov sú vhodné takmer pre všetky druhy matracov. Väčšina doštičkových roštov je polohovateľná, čo z nich spoločne s dobrým pružením robí ideálny rošt pre menej mobilných ľudí. Nevýhodou je vyššia cena a menej produktov na trhu.

Rošt alebo pevná doska?

Mnoho ľudí napriek dostupnosti roštov stále preferuje pevné dosky. Tie sú ale z hľadiska matracov a komfortu spánku absolútne nevhodné. Nielen že nemajú takmer žiadnu priedušnosť, ale tiež úplne nulové odpruženie. Dochádza teda k rýchlejšiemu preležaniu matraca a celkovej deformácii jeho plochy. Okrem toho nesmiete zabúdať, že v matraci sa kumuluje vlhkosť, a ak nemá možnosť pravidelného odvetrávania, tak sa v ňom môžu tvoriť plesne a spóry.

Lacný lamelový rošt

Kde kúpiť rošt do postele?

Rošty môžete zakúpiť prakticky v každom nábytkovom centre kde predávajú postele napr. v Ikea, Kika, Asko, Decodom, Jysk. Ak chcete niečo ušetriť a pozrieť si väčšiu ponuku roštov, tak si pozrite aj ponuku internetového obchodu temponabytok.sk, kde nájdete mnoho roštov presne podľa veľkostí postele.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)