Ako vybrať matrac?

Kvalitný matrac vám dokáže chrániť vaše zdravie a spríjemniť vám chvíle odpočinku. Je lepší mäkký alebo tvrdý matrac? Vybrať si radšej taštičkový, latexový alebo pružinový? S týmto všetkým a samozrejme aj ďalšími typmi a radami pri výbere matracu do postele vám pomôže tento článok.

Taštičkový matrac

Typ matraca

Pri nákupe matrace dnes máte na výber z mnohých rôznych druhov. Väčšinu z nich je vhodné kombinovať s roštom.

  • Matrac z PUR peny
    Klasické penové matrace. Sú síce ortopedicky vhodné, avšak rýchlo sa opotrebujú a nie sú príliš vzdušné. Postupne ich nahrádzajú novšie materiály s dlhšou životnosťou. Ich najväčšou výhodou je nižšia cena.
  • Matrace zo studenej peny
    Niekedy sa označujú ako matrace z HR či GR peny. Sú elastické, držia tvar a ich životnosť je vysoká. Zároveň sa jedná o matrace pórovitej štruktúry, a preto dobre sa vetrajú a odvádzajú vlhko.
  • Matrac z BIO peny
    Vlastnosťami je rovnaký ako matrac zo studenej peny, suroviny z ropy sú ale nahradené prírodnými olejmi.
  • Matrac z lenivej peny
    Vyniká pamäťovým efektom, vďaka ktorému je vhodný pre kvalitný odpočinok. Vplyvom zaťaženia a teploty tela sa uvoľní a zmäkne. Po odstránení zaťaženia sa vracia do pôvodnej polohy.
  • Latexové matrace
    Vyrábajú  sa z prírodného alebo syntetického latexu. Sú ortopedicky vhodné, elastické a držia tvar. Niekedy sa do nich pre väčšiu tuhosť pridávajú kokosové vlákna. Nevýhodou je, že sú málo priedušné, a nehodia sa teda na pevný podklad. V súčasnosti sú skôr na ústupe a nahrádzajú ich matrace z ostatných typov pien.

Pre použitie s pevnou doskou sa hodia nižšie uvedené typy matracov:

  • Pružinové matrace
    Podopierajú telo a chrbticu udržujú v prirodzenom tvare. Zároveň veľmi dobre vetrajú. Vo vnútri sú pružiny, ktoré sú vzájomne previazané.
  • Taštičkové matrace
    Sú vylepšenou verziou pružinových matracov. Ešte viac šetria chrbticu a kĺby. Jednotlivé pružiny nie sú prepojené, sú zašité samostatne v látkových obaloch, tzv. Taštičkách. Vďaka tomu reagujú nezávisle, a matrace sa tak lepšie prispôsobia telu. Taštičkové matrace sú priedušné, trvanlivé a dobre odvádzajú vlhkosť.

Pri výbere matraca sa môžete stretnúť aj s ďalšími pojmami:

  • Zdravotné matrace
    Jedná sa o všetky anatomicky vhodné modely, inak sa ale môže jednať o rôzne typy matracov. Sú spravidla antialergénne. Môžu zmierniť zdravotné ťažkosti, ale neliečia ich. Pôsobia tiež preventívne proti vzniku preležanín.
  • Sendvičové matrace
    Pri sendvičových matracoch sa prekladajú rôzne materiály. Niekedy môže byť jedna strana tvrdšia, druhá mäkšia.
  • Matrac so zabudovaným roštom
    Známe ako lamelové matrace. Môže sa jednať o rôzne typy matracov, ktoré vďaka všitému roštu môžete použiť aj na pevný podklad.

Rozmery matracov

Ak matrac kupujete k svojej súčasnej posteli, tak je výber rozmerov jednoduchý – musí zodpovedať jej možnostiam. Ak však kupujete úplne nový matrac, tak vyberajte posteľ a matrac o 25 cm dlhší ako je výška spiaceho človeka. Šírka by mala byť aspoň 80 cm na osobu.

Tuhosť matracov

Pre výber medzi mäkkým a tvrdým matracom existuje niekoľko základných odporúčaní. Pre osoby s vyššou hmotnosťou sú vhodné tuhšie matrace a naopak. Pre spanie na bruchu či chrbte sa tiež hodí tvrdší matrac, pre spanie na boku naopak mäkšie. Sú šetrnejšie ku kĺbom. Pre seniorov sa hodia mäkšie matrace. Síce sa z nich môže ťažšie vstávať, sú ale oveľa šetrnejšie ku kĺbom, a poskytujú tak zdravšie spanie.

Matrac pre jedného, ​​či pre dvoch?

Čo sa kvality spánku týka, je lepšie zvoliť dve samostatné matrace ako jeden veľký pre dve osoby. Každý si tak môže vybrať typ matraca a tuhosť podľa svojho uváženia. Zároveň sa v noci budete vzájomne menej budiť. Obe matrace by mali byť rovnako vysoké. Nevýhodou ale je, že majú medzi sebou medzeru.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)