Ako vybrať posteľ?

Potrebujete si kúpiť novú posteľ, ale neviete si vybrať? Ak áno, tak ste na správnej adrese. Voľba postele totiž dosť ovplyvňuje kvalitu vášho spánku. Záleží na správnych rozmeroch, materiáli, ale aj samotnom prevedení a v neposlednom rade aj na matracoch. Pozrieme sa samozrejme aj na cenu postelí, ale aj to, kde môžte dobre a výhodne nakúpiť.

Moderná spálňa

Rozmery postele

Dĺžka postele by mala o 25 cm prevyšovať výšku spiaceho.
Šírka by mala byť 80 cm na osobu a viac.

Jednolôžko

Minimálne 80 x 200 cm. Pre väčšie pohodlie však voľte radšej širšie. Stretnete sa s posteľami s rozmermi až 120 x 200 cm.

Dvojlôžko

Na občasné prespanie v dvoch vystačíte so 140 x 200 cm. Na dlhodobé spanie je vhodná manželská posteľ s rozmermi 160 x 200, či dokonca 180 x 200 cm.
Výška postele (vrátane matraca) sa obvykle pohybuje medzi 45 a 55 cm.

Pre seniorov sa hodia vyvýšené postele, ktorú majú výšku až 70 cm. Tie zaistia ľahšie vstávanie i dosadávanie na posteľ.

Materiál

Z hľadiska materiálu postele je najobľúbenejšie drevo. Najmä postele z masívu majú vysokú pevnosť a dlhú životnosť. Populárne sú aj kovové postele, ktoré sú síce odolné, ale časom potrebujú nastavenie. Najlacnejším materiálom je potom drevotrieska. Je to najmenej kvalitný materiál a má aj najmenšiu výdrž.

Prevedenie postele a jej ďalšie vlastnosti

S ohľadom na mieru pohodlia a cenu je dobré zvážiť, či dáte prednosť kombinácii rámu, roštu a matraca, alebo siahnete po “hotovom” riešení.

Rám postele

Môžete si vybrať rošt a matrac presne podľa svojich potrieb – napríklad s polohovacím roštom získate oveľa vyšší komfort spanie.

Celočalúnená posteľ

Medzi jej hlavné výhody patrí nižšia cena a často tiež prítomnosť úložných priestorov. Matrac je už súčasťou postele. Na druhú stranu kvalita týchto matracov sa hodí skôr pre občasné prespávanie. Celočalúnená posteľ sa tiež horšie čistí a viac sa v nej usadzuje prach.

Čelo a bočnice

Čelo pri hlave chráni proti prievanu a chladu od steny, navyše zabráni padaniu vankúša. Čelo pri nohách je skôr dekoratívna záležitosť. Bočnice oceníte, ak máte posteľ pri studenej stene.

Kde a za koľko sa dajú kúpiť dobré postele?

Dobré jednolôžkové postele sa dajú kúpiť už od 100 eur, ale odporúčame ísť so sumou ešte o niečo vyššie a získate naozaj kvalitnú posteľ na dlhé roky. Manželské postele alebo dvojlôžkové postele kúpite už od 200 eur, ale nebojte sa investovať aj 400 eur, veď posteľ predsa kupujete na dlhé roky dopredu.

Ak chcete pri kúpe postele ušetriť, tak odporúčame nákup v internetovom obchode Temponabytok.sk, kde máte naozaj veľký výber postelí za super ceny. Ak však chcete posteľ pred kúpou vyskúšať, tak sa poobzerajte vo veľkých nábytkových centrách ako sú Asko, Ikea, Decodom, Mobelix, Jysk a podobne.