Kvalitný a praktický nábytok do kúpeľne

Kúpeľňový nábytok vyberajte tak, aby ladil s obkladmi a dlažbou. Okrem toho musí tiež plniť svoju hlavnú funkciu – skryť všetko, čo má byť skryté. Pri jeho výbere by ste sa nemali riadiť iba jeho vzhľadom, tvarom a veľkosťou, ale mali by sme sa zaujímať predovšetkým o odolnosť materiálu. Kúpeľňový nábytok je vystavený až 100% vlhkosti a nesprávne zvolený materiál môže znamenať jeho krátku životnosť.

Kúpeľňový nábytok - biely

Materiál je na prvom mieste

Problém nábytku do kúpeľne spočíva v tom, že v kúpeľni je extrémne vlhko a zároveň tam dochádza k neustálemu výkyvu teplôt. Preto by ste mali vyberať len nábytok, ktorý výrobca určil do takých extrémnych podmienok. Rozšírený plast v posledných rokoch nahradzuje drevený masív, ktorého nevýhodou je predovšetkým vyššia cena. Dnes už našťastie v ponuke obchodov nechýba ani lacnejšia dyha alebo lamino.

Pri nákupe kúpeľňového nábytku sa každopádne oplatí voliť kvalitu pred čo najnižšou cenou. Zvlášť u výrobkov z laminátu je veľmi dôležité, aby ste ustrážili hrany nábytku, ktoré musia byť zabezpečené hliníkovými alebo antikorovými profilmi. Inak hrozí vniknutie vlhkosti a následné napučanie. V tomto prípade je ideálna hĺbková impregnácia použitého materiálu.

Farby a tvary

V bežnom využití stále pretrváva skôr umiernenosť, a to ako v tvaroch, tak aj vo farebnom ladení. Napriek tomu strohú hranatosť skriniek postupne nahrádzajú zaoblené tvary, ktoré pôsobia príjemnejšie a útulnejšie. Drevo v interiéri stále zastáva svoju nadčasovú úlohu, preto sú najčastejšie používané upokojujúce prírodné tóny hnedej. Zahanbiť sa však nenechá ani tradičná biela farba.

V neposlednom rade nesmiete zabudnúť ani celkový štýl kúpeľne, teda že nábytok je vhodné zladiť s vodovodnou batériou a ďalšími doplnkami. Ak sa obávate, že sa na malom priestore nevyhnete prehnaným kombináciám. Skúste sa pri zariaďovaní zamerať na kompletné série, ktoré sú celkovo dobre zladené a ponúka ich väčšina výrobcov. Praktické sú tiež sady skladajúce sa z rôznych samostatných dielov, ktoré vám umožnia jednotné vybavenie ľubovoľne veľkého priestoru.

Nároky na miesto v kúpeľni

Niektoré špeciálne kusy kúpeľňového nábytku vás určite zaujmú svojou praktickosťou. Napríklad skrinka, ktorá v sebe skrýva vyklápací kôš na špinavé prádlo. Navyše disponuje malým úložným priestorom v podobe pojazdného kontajnera, v ktorom môžete skladovať čistiace prostriedky. V malej kúpeľni oceníte tiež nadstavec, ktorý zaplní nevyužívaný prázdny priestor nad práčkou. Záleží len na vás, či tam zložíte čisté uteráky, hračky určené do vane či ďalšie potreby, ktoré by zaberali miesto inde v byte.

V poslednej dobe sa objavuje tendencia k zariaďovaniu kúpeľní v minimalistickom štýle s cieľom, aby pôsobili predovšetkým vzdušne. To môžu spĺňať veľké kúpeľne v rodinných domoch, ale v štandardných mestských bytoch sa to podarí málokedy. Nezostáva vám teda nič iné ako dbať na maximálnu využiteľnosť zvoleného kusu nábytku, ktorý má ideálne aj variabilné vnútorné usporiadanie. To sa týka jednotlivých zásuviek aj nastavenia políc.

Nespornou výhodou disponuje závesný nábytok, ktorý zaručuje dostatočnú nosnosť a ľahké nastavenie pri montáži. Zároveň vám umožní ľahšie upratovanie, pretože zjednoduší prístup k zle dostupným miestam. Zanedbateľný nie je ani fakt, že sa naň nedostáva vlhkosť od podlahy.