Barové stoličky: Nový vzhľad kuchyne

Barové stoličky sa dajú charakterizovať ako stoličky na vysokých kovových alebo drevených nohách, ktoré slúžia spravidla na posedenie nad pohárikom lahodného moku. Z komerčných priestorov, ako sú reštaurácie, bary, kancelárie a recepcia sa barové stoličky presúvajú veľmi rýchlym tempom do domácností.

Barove stolicky

Výsostné uplatnenie v bytových interiéroch nachádzajú predovšetkým pri barových pultoch, vysokých stolíkoch, vyvýšených pracovných doskách a domácich baroch. Najčastejšie sa teda z barovými stoličkami stretávame v kuchyni. Z hľadiska pohodlia a komfortu sú barové stoličky určené prevažne na krátkodobé posedenie, ale v mnohých domácnostiach s obmedzeným priestorom slúžia vysoké stoličky ako alternatíva klasických jedálnych stoličiek. Účel využitia je teda najdôležitejším faktorom pri výbere správnej barovej stoličky. Zvýšenú pozornosť by sme mali venovať predovšetkým stabilite stoličiek a ich ergonomickému tvarovaniu.

Rôzna výška barových stoličiek

Výška barovej stoličky od podlahy k sedátku by sa mala pohybovať v rozmedzí 65 – 75 cm. Sedátko stoličky by sa malo nachádzať asi 20 cm pod úrovňou barovej dosky. Niektoré typy barových stoličiek sú vybavené mechanickým piestovým systémom alebo skrutkou, pomocou ktorých môžete regulovať výšku podľa potreby.

Na našom trhu môžeme vyberať zo širokej škály barových stoličiek, ktoré disponujú rozmanitým materiálovým prevedením, pestrou škálou farieb a dizajnových štýlov. Vďaka širokej farebnej škále a materiálovému prevedeniu môžete barové stoličky perfektne zladiť nielen s kuchynskou linkou, ale aj ostatným nábytkom. Pohodlné a komfortné posedenie ponúkajú barové stoličky s operadlom a opierkami na ruky, ktoré sú určené predovšetkým pre dlhodobejšie sedenie.

Farebne barove stolicky

K najbežnejším materiálom pre výrobu konštrukcií barových stoličiek patrí nerez, hliník, drevo a plast. Sedátko je vyrobené z mäkkého polstrovaného penového materiálu s čalúnením v látke, koži alebo koženke. Lacnejšie typy barových stoličiek disponujú celodreveným alebo plastovým sedadlom, na ktoré môžete dokúpiť sedacie podušky.

Barovky a materiál

K najobľúbenejším materiálom, určeným pre výrobu barových stoličiek, patrí masívne drevo, ktorého pevná konštrukcia zaisťuje vysokú mieru stability. Elegantná kombinácia je koženkový či kožený mäkký vankúš, ktorý sa však oproti celodreveným stoličkám navyšuje cenu. Garanciou pri drevených stoličkách je vysoká životnosť a odolnosť proti opotrebeniu. K veľmi obľúbeným materiálom patrí tiež chróm, z ktorého je vyrobená celková kostra barovej stoličky a to vrátane operadla vyplneného jemnými prútmi. Chróm vyzerá dobre a ľahko sa udržiava.

Barova stolicka do kuchyne

Výhodou kovovej barovej stoličky je možnosť umiestnenia systémového piestu alebo skrutky, čím môžete nastaviť výšku stoličky do požadovanej polohy. Kovovú konštrukciu možno kombinovať so sedátkami najrôznejších materiálových prevedení, ku ktorým patria látkové čalúnenie, koža, koženka, drevo, ratan, bambus či plast.