Jedálenský stôl a stoličky do kuchyne

Jedálenský stôl spolu so stoličkami je nábytok, ktorý neodmysliteľne patrí do výbavy každej domácnosti. Pri kúpe jedálenského setu by ste mali myslieť hlavne na to, aby ponúkal dostatok priestoru pre všetkých členov rodiny. Okrem toho je ale vhodné myslieť aj na ďalšie kritériá. Určite vám prídu vhod nasledujúce rady, v ktorých si povieme ako postupovať pri výbere stola a jedálenských stoličiek.

Jedálenský set do kuchyne

Väčší stôl je lepší

Veľkosť jedálenského stola by mala byť odvodená predovšetkým podľa počtu ľudí, ktorí pri ňom budú pravidelne jesť. Pokiaľ vám to ale priestor kuchyne, jedálne alebo obývacej izby umožňuje, vyberte si radšej stôl, ktorý bude väčší. Ak potrebujete napríklad stôl do jedálne pre štyri osoby, odporúčame zvoliť taký, pri ktorom sa občas môže najesť až 6 ľudí.

Vyvarujete sa tak zbytočným problémom pri usadzovaní prípadných hostí, ktorí k vám prídu na návštevou. Koniec koncov aj keď vás bude pri stole menej, budete mať viac miesta a pohodlia.

Tvar stola

Klasikou pre stôl do jedálne či kuchyne je obdĺžnikový tvar. Pri ňom sedia vždy 2 osoby v jeho čele. Ak však chcete, aby mal každý rovnaký výhľad a rovnaký komfort, tak môžete si kúpte okrúhly stôl. Aj tu si ale dajte pozor na rozmery. V prípade okrúhleho jedálenského stola pre 4 osoby platí, že by mal mať priemer aspoň 1 meter.

Rozmer stola v porovnaní so stoličkami

Pre pohodlie počas sedenia pri jedálenskom stole je dôležité, aby ste vhodne vybrali aj jedálenské stoličky. Platí všeobecné pravidlo, že doska stola má byť v ideálnom prípade približne 75 centimetrov nad zemou. Podstatné je tiež, koľko miesta bude medzi doskou stola a sedadlom stoličky. Aj robustnejšia postava sa pokojne posadí vo chvíli, keď bude podsedák stoličky približne 30 centimetrov pod doskou stola.

Materiál jedálenského stola a stoličiek

Pre jedálenský stôl je dôležité, aby bol maximálne stabilný. Ak by ste stolovali na stolíku, ktorý by sa viklal, potom by ste si asi jedlo príliš nevychutnali. Najvhodnejším materiálom je masív. V dnešnej dobe sa ale dajú zaobstarať aj veľmi pevné sklenené stoly, ktoré zároveň pôsobia moderne a štýlovo.

Výber stola do jedálne a stoličiek k nemu nepodceňujte. Majte na pamäti, že pri ňom budete tráviť pomerne dosť času, a to každý deň, keď budete doma.

5/5 - (2 votes)
5/5 - (2 votes)