Ako zariadiť detskú izbu?

Zariadenie detskej izby by malo zodpovedať osobnosti a potrebám dieťaťa. Detská izba mala mať miesto na leňošenie, na hranie ale taktiež miesto na učenie. Zároveň by v nej malo byť dostatok úložných priestorov. Pri zariaďovaní detskej izby by ste sa mali riadiť aj prianím dieťaťa. Mali by ste zhodnotiť jeho predstavy o bývaní. Každé dieťa má totiž svoj sen, v ktorom má jasnú predstavu ako by mala izba vyzerať. Avšak detská izba nie je len o priestore a nábytku, veľmi dôležité sú aj farby.

Detská izba

Funkčnosť a dizajn nábytku

Hlavným kritériom pri výbere nábytku je bezpečnosť. Ďalším kritériom pri výbere nábytku je funkčnosť. Treba si uvedomiť, že deti veľmi neriešia či sa niečo rozbije a tak môže dôjsť pri hraní aj k nehodám. Všímajte si preto ostré hrany, uchýty skrutiek, ktoré trčia a môžu spôsobiť zranenie. Nábytok by mal byť upevenený tak, aby sa nemohol zrútiť a padnúť na dieťa. Deti samozrejme veľmi potešia rôzne farbné kombinície interieru a tak môžete na zariadenie detskej izby využiť aj rôzne farebné tapety.

Farba stien a dekorácie

Medzi najčastejšie odtiene detských izbieb patrí biela, šedá a žltá, ale v tomto smere sa medze nekladú a je len na vás a rozhodnutí dieťaťa akú farbu zvolíte. V poslednej dobe sa farby často kombinujú. Jedná stena je napríklad biela a druhá ružová, zelená či oranžová. Neutrálne farby sú nie len nadčasové , ale zároveň aj praktické, pretože sa veľmi dobre pretierajú. Medzi trendy súčasnoti patria rôzne odtiene zelenej u chlapcov a fialová u dievčat.

Ak máte malé dieťa, tak môžete v detskej izbe využiť rôzne dekorácie kreslených postavičiek, kapiel, či princezny. Tieto dekorácie môžu byť vo forme obrázkov a samolepiek, tapiet, osvetlenia alebo kobercov. Veľkou výhodou týchto dekorácií je to, že sa dajú ľahko vymeniť bez toho, aby ste zasahovali do samotnej štruktúry izby.

Na čo si dávať pozor pri zariaďovaní detskej izby

Postele a stoly nakupujte s ohľadom na vek a výšku dieťaťa, pretože malému dieťaťu stačí aj menšia posteľ, nemusíte mu hneď kupovať veľkú posteľ. Pri stoloch a stoličkách platí pravidlo: kupujeme veci, ktoré sú výškovo nastaviteľné, aby mohli rásť spolu s deťmi. Ďalším chybným krokom môžu byť dekorácie postavičiek, ktoré deti obdivujú. Nemusíte kupovať posteľ v tvare auta alebo inej hračky, pretože o 1-2 roky už dieťa podobné veci nemusí vnímať ako super kus nábytku. Radšej kupujte neutrálne veci, ktoré vydržia dlhšie a využite rôzne samolepky a tapety na skrášlenie detskej izby. A určite nedávajte dieťaťu do izby televízor.

Detská izba pre bábätko

Dostatok miesta a úložných priestorov

Aj deti potrebujú úložné priestory, a preto musí byť v izbičke polica na hračky a knihy, skriňa na hračky a oblečenie, zásuvky na školské veci, šatníková skriňa na oblečenie. V dnešnej dobe je ideálna vstavaná skriňa, do ktorej sa schová všetko. A taktiež nezabúdajte na herné prvky ako sú rôzne hojdačky či siete na lezenie aj keď tieto veci sú lepšie niekde vonku na detskom ihrisku.

Ako nakupovať nábytok do detskej izby:

  • Materiál do detských izieb má lahodiť oku, a preto voľte napr. laminát či dyhu, ktoré ponúkajú veľkú škálu farieb.
  • Spracovanie je pre deti často dôležitejšie ako materiál. Nikde nesmie nič trčať.
  • Nábytok by mal byť variabilný. Aby mohol rásť spolu s dieťaťom, aby by vám ušetril peňazí.
Moderná detská izba
5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)