Dizajn detskej izby je dynamický

Detská izba je viac než len izba. Rovnako ako samotné dieťa si taktiež prechádza svojim vývojom – od spálne, cez herňu, študovňu až po tínedžerskú obývačku. Pri jej zariaďovaný je preto potrebné myslieť na niekoľko zásad. Majte na pamäti dve hlavné funkcie detskej izby – pasívny spánok a aktívne stimulovanie detského rozvoja. Na to slúži jedna veľmi jednoduchá pomôcka – dvere a okná, s pomocou ktorých sa izba dá rozdeliť na aktívnu (hraciu, spolu s hračkami) a pasívnu (spaciu) časť. Aj v malom priestore sa dá jednoducho pracovať s farebnými kobercami na podlahe alebo prechodmi na stenách.

Detská izba s postieľkou

Deti sú na prvom mieste

Deťom by malo byť poskytnuté to najlepšie a preto sa im hodí najväčšia a najlepšia miestnosť v celej domácnosti. Prienik slnečného svetla počas celého dňa je ďalším faktorom, ktorý rozhoduje o výbere miestnosti. Na vývin dieťaťa totiž vplýva mnoho vecí, medzi ktoré patrí aj priestor, kde vyrastá.

Farby a ich vplyv

Farby dokážu dopomôcť k stimulácií detskej kreativity. Pri farbách je takisto potrebné rozlišovať, aký účel s nimi chcete dosiahnuť. Teplé farby ako červená, oranžová alebo žltá totiž vzbudzujú aktivitu a sú vhodné pre introvertné deti. Pre hyperaktívne deti sú tým pádom vhodnejšie upokojujúce farby akými sú fialová alebo modrá.

Zdravie na prvom mieste

Podlaha by mala byť zo zdravotných dôvodov vyrobená z dreva, prírodného linolea alebo bio korku. Vhodný koberec je zase vyrobený z chemicky neošetrnej bavlny, vlny, či ľanu.

Na druhom je opäť zdravie

Nábytok pre deti musí splniť podmienku bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti. Na ostré hrany a materiál z mäkčených plastov a chemických lepidiel zabudnite. Najvhodnejšie sú farby a laky, ktoré neobsahujú formaldehyd, ďalej precízne opracované masívne drevo bez rizika triesok, poprípade povrchové úpravy so včelím voskom alebo prírodnými olejmi.

Kvalita spánku je dôležitá

Čo sa týka spánku, každé dieťa by malo mať vlastnú posteľ, ktorá zodpovedá jeho vlastnej výške. Pri výbere matraca sa pre zdravý spánok odporúčajú prírodné materiály ako bavlna, prírodný kaučuk alebo kokos.
Vhodným doplnkom bývajú aj sedacie vaky pre deti. V rámci umiestnenia by malo mať dieťa dobrý výhľad na dvere a okná miestnosti, pričom za hlavou by malo mať plnú stenu.