Detská izba pre dve deti

Zariadenie detskej izby pre súrodencov zvyčajne riešime až s príchodom druhého dieťaťa do rodiny, resp. so sťahovaním bábätka zo spálne do detskej izby. Vtesnať do jednej miestnosti nábytok a hračky pre obe deti nie je jednoduché, zvlášť keď má izba len pár metrov štvorcových. Ako teda zariadiť detskú izbu, aby boli spokojné obe deti? Pri výbere by ste teda mali prihliadať nielen na vek detí, ale aj pohlavie detí a ich záľuby.

Detska izba pre dve deti

Spolužitie dvoch detí v jednej izbe nemusí byť práve prechádzka ružovým sadom. Ak sú deti malé a je medzi nimi len malý vekový rozdiel, tak fakt, že nebudú spať v miestnosti samy, určite ocenia. Ťažšie je to v prípade, keď je medzi deťmi už podstatnejší vekový rozdiel. Tu nastáva problém v tom, že malé dieťa chodí spať skoro a staršie naopak s večerom ožíva. Nehovoriac o tom, že majú úplne odlišné záujmy. Ale aj súrodenci s väčším vekovým rozdielom dokážu spoločne obývať jednu miestnosť, musia sa len naučiť trochu prispôsobiť tomu druhému. Zároveň sa tak učia k tolerancii a ohľaduplnosti.

Chlapci verzus dievčatá

Ak detskú izbu obývajú dve dievčatká alebo dvaja chlapci, tak je jej zariaďovanie samozrejme o niečo ľahšie, ako keď sú súrodenci odlišného pohlavia. Každému sa páčia iné farby, iný nábytok, dekorácie a nehovoriac o tom, že každé pohlavie má úplne iné záujmy. V oblasti zariaďovania izbičky sa tak v týchto bodoch budú chlapci s dievčatami iste rozchádzať. Ako rodič však musíte docieliť harmonického výsledku a to sa vám môže podariť jedine tak, že urobíte kompromis. Napríklad vo farebnom prevedení izby sa zameriate na neutrálny základ – vhodné sú zemité odtiene, ako je zelená, žltá, béžová, oranžová a pod.

Vybavenie izby nakupujte pre obe deti

Čo sa týka zariadenia izby, tak väčšinu vecí by mali mať deti dvakrát, teda s výnimkou šatníkovej skrine, ktorá v prípade, že je dostatočne veľká, môže byť spoločná. Inak obaja súrodenci potrebujú kvalitnú posteľ, v neskoršom veku potom aj pracovný stôl a stoličku. Na trhu dnes môžete kúpiť tzv. nastaviteľné stoličky, stoly i nastaviteľné postele, ktoré vydržia dieťaťu až niekoľko rokov, niekedy až do dospelosti. Chýbať nesmú ani police a kontajnery na hračky alebo knihy pre každého z nich. V detskej izby by malo byť zároveň dostatok miesta na hranie.

Posteľ do detskej izby

Práve s posteľami často nastáva problém v tom, kam ich umiestniť. V dostatočne veľkej izbe je najlepšie rozostaviť postele k protiľahlým stenám. Ak v detskej izbe nie je práve priestor na rozdávanie, tak môžete kúpiť nejakú modernú poschodovú posteľ. Veľkej obľube sa dnes tešia vyvýšené detské postele, ktoré nie sú umiestnené tak vysoko ako klasické poschodové postele, ale zároveň poskytujú pod sebou dostatok miesta, ktoré môžete využiť napr. pre písací stôl, skriňu, alebo ako miesto na hranie. Navyše sú vybavené oveľa bezpečnejším schodiskom.

Ako dlho nakoniec vydrží súrodenci spolu zdieľať jedna izba je veľmi individuálne. Niektorí spolu vydržia bez problémov celé detstvo, až do doby, kým sa od rodičov odsťahujú a začnú žiť samostatne, iní budú mať problém spolu vydržať už v predškolskom veku. Pokiaľ však bude detská izba vhodne zariadená a prispôsobená veku a pohlaviu súrodencov, tak je možné, že aj brat so sestrou vydržia v detskej izby až do dospelého veku. Všetko záleží na ich vzájomnom vzťahu a ten nikto neovplyvní, ten si vytvárajú sami.

3.7/5 - (3 votes)
3.7/5 - (3 votes)