Ako vybrať správnu posteľ?

Postele si väčšinou každý spája so spálňou, ale samozrejme patrí aj do detskej izby, do izby pre hostí, ale aj na chaty či chalupy. Ako si však vybrať správnu posteľ? Existuje hneď niekoľko faktorov, podľa ktorých sa riadiť pri výbere postele – z akého materiálu je posteľ vyrobená, aké sú jej rozmery, aká je jej cena, v akej výške je posteľ vyrobená, je k dodaniu s roštom alebo bez neho, aký má posteľ tvar, dizajn a štýl? Pamätajte aj na to, že ak si vyberiete naozaj kvalitnú posteľ, tak s vami pobudne možno aj desiatky rokov.

Manželská posteľ - dub sonoma

Materiál postele

Pri výbere postele záleží predovšetkým na materiáli použitom pri výrobe rámu postele. Ten ovplyvňuje celú kvalitu a dobu použiteľnosti postele. Dnešná doba ponúka základné druhy materiálu, z ktorých sa vyrábajú postele – kov a drevo.

Postele z masívu patria k najkvalitnejším, ale často aj najdrahším. Väčšina výrobcov vám odporučí práve masívne drevo pre jeho dlhoročnú tradíciu. Pýši sa hneď niekoľkými výhodami. Jeho veľkou výhodou je vysoká kvalita a dlhá životnosť. Navyše drevo ako prírodný materiál príjemne prevonia celú miestnosť. To vám posteľ z kovu neurobí. Ďalšou výhodou dreveného masívu je možnosť morenia. Ak vám nevyhovuje prírodný lakovaný vzhľad, máte vo väčšine prípadov možnosť výberu farebného morenia od svetlejších až po tmavé odtiene.

Pozor ale na postele z lamina. Lamino nie je tak kvalitné ako masívne drevo. Postele z lamina sú veľmi vyhľadávané hlavne pre svoju cenovú dostupnosť.

Veľa postelí sa samozrejme vyrába aj z už spomínaného kovu. Kované postele vynikajú hlavne v modernom interiéri, a preto sa začínajú tešiť väčšej a väčšej obľube medzi užívateľmi. Ich veľkou výhodou je ich odolnosť, vďaka ktorej unesú aj ľudí s vyššou nadváhou. Ak je posteľ skutočne kvalitne vyrobená, nedočkáte sa vŕzgania a vydrží vám naozaj dlho. Oproti posteliam z masívu majú veľkú výhodu v jednoduchej údržbe. Sú vhodné aj pre ľudí s alergiou.

Rozmery postele

Hoci by to človek nepovedal, tak aj podľa rozmerov sa vyberá správna posteľ. Existujú isté optimálne miery, podľa ktorých by ste sa pri výbere mali riadiť.

Hovorí sa, že posteľ by mala mať vždy o 20 cm v dĺžke viac ako je výška používateľa. Čo sa šírky postele týka, existuje tu klasická priama úmernosť – čím širšie lôžko, tým väčší komfort a pohodlnejšie spanie. Pre jednolôžko je ideálna šírka okolo 90 cm.

Klasická výška postele je niekde okolo 45 cm od zeme. Ak túžite po vyššej, vyrábajú sa až do výšky 60 cm od zeme, tie sú vhodné predovšetkým pre starších ľudí, ktorí majú problémy so vstávaním z nízkych postelí. Označujeme ich ako postele pre seniorov alebo tiež vyvýšené postele.

Úložný priestor – áno alebo nie?

Úložný priestor je predovšetkým v malom byte naozaj potrebná záležitosť. Do postele môžete schovať prakticky čokoľvek, od posteľnej bielizne, až po veci, ktoré sú sezónne, ako napr. vianočný stromček, lyže, bundy, knihy, atď. Úložný priestor je určite veľkou výhodou pri výbere postele.

Cena postele

Cenová úroveň je pre mnoho z nás dosť zásadný problém. Veď len málo z nás sa nerozhoduje podľa ceny. V tomto prípade si však musíte uvedomiť, že posteľ kupujete na niekoľko rokov, možno aj desiatok rokov dopredu, a preto by ste nemali šetriť. Obstaraním kvalitnej postele ušetríte peniaze v budúcnosti.

Štýl a dizajn postele

Štýl a ľudský vkus sú najdôležitejšie faktory pre výber akéhokoľvek nábytku. Ku kvalitnej posteli je nutnosťou zaobstarať aj kvalitné matrace a rošty. Práve tieto doplnky sú možno dôležitejšie ako samotná posteľ. Pretože práve matrace dobre posadené na rošte vám zaručia výdatný a spokojný spánok.