Lampy do obývacej izby

Ak hľadáte závesnú lampu do obývačky, tak ste na správnom mieste. Správne zvolená lampa zavesená uprostred miestnosti dokáže rozžiariť celú izbu. Ešte lepšie však obývaciu izbu rožiarite, ak nainštalujete do izby viac svietidiel. Pomocou viacerých svetiel totiž osvetlíte celú miestnosť, vrátane všetkých rohov. Pričom takéto moderné lampy a svietidlá môžu byť zároveň aj ozdobou do modernej obývačky.

Lampy do obyvacky

Centrálne svetlo by samozrejme nemalo chýbať v žiadnej obývačke. Tvar a veľkosť svetla určujte podľa zariadenia izby a rozmerov priestoru. Do väčších miestností si môžete dovoliť kúpiť nápadnejšie lampy. Tam, kde sú vyššie stropy môže zažiariť robustný luster, v opačnom prípade oceníte skromnejšie, ale praktickejšie lampy. V slovenských domácnostiach sú veľmi obľúbené jednoduché stropné svietidlá alebo nástenné lampy.

Delenie svetiel podľa tvaru

V obchodoch si môžete kúpiť klasické zabudovateľné modely svetiel, ktoré môžu mať štvorcový, kruhový alebo obdĺžnikový tvar, ale aj stacionárne a výklopné svetlá. Kvalitným zdrojom osvetlenia sú aj halogénové žiarovky. S týmito žiarovkami môžete osvetliť väčšiu plochu alebo určitý predmet. Existujú aj špeciálne lišty, ktoré sa pripevňujú do okraju podhľadu a nemusia teda kopírovať len pôdorys miestnosti. Do podhľadu môžete vyrezať vlastný obrys – úzky obdĺžnik, štvorec, alebo hocičo iné. K drahším dizajnom, ale veľmi obľúbeným patrí napríklad osvetlenie hviezdne nebo, ktoré sa dá získať zapojením viacerých LED-diodových svietidiel do stropu.

Moderné osvetlenie do obývačky

V miestnostiach, kde je niekoľko rôznych typov osvetlenia môžete v dnešných moderných domácnostiach nainštalovať systém, ktorým sa dajú ovládať všetky svetlá. Ovládačom alebo mobilom potom jednoducho navolíte intenzitu osvetlenia a zvolíte lampy, ktoré majú svietiť.

Osvetlenie do prepojených izieb

Keď miestnosť slúži viacerým účelom, tak môžete použiť niekoľko rôznych typov osvetlenia, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Napríklad nad jedálenský stôl môžete zavesiť lampu s možnosťou nastavenia dĺžky závesu. Veľmi pekne pôsobí aj niekoľko svetiel vedľa seba. Nikdy nesmiete zabudnúť na tvar tienidla, ktoré by malo schovať svetelný zdroj. Jeho farba potom napomáha k príjemnej svetelnej atmosfére.

Voľne stojace lampy

Pri sedacej súpravy v modernom byte by samozrejme nemala chýbať ani voľne stojaca lampa, ktorá pri nočnom sledovaní televízie môže vylepšovať atmosféru v miestnosti. Zároveň takáto lampa zníži svetelnú hladinu v miestnosti a oči sa tak nebudú musieť toľko namáhať pri sledovaní filmu či seriálu v tv.

Vyhľadávajte také svietidlá, ktoré sa dajú ľahko udržiavať. Ideálny je kov, plast, drevo a menej odolná býva látka alebo papier. Pri veľkých a ťažkých lampách dbajte na ľahké presunutie z miesta na miesto. Niektoré modely sú vybavené skrytými kolieskami, ktoré uľahčujú presun. Do úvahy berte aj možnosť jednoduchej výmeny zdroja osvetlenia a vhod príde aj nízka spotreba elektrického prúdu.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)