Luster do obývačky: Vyberte si ten správny!

Prvé historické zmienky o lustroch pochádzajú z doby okolo polovice 16. storočia. Ich priekopníkmi sa stali Benátčania, ktorí si ako prvý posvietili lustrom, ktorý bol zdobený príveskami z horského krištáľu. Boom lustrov však začal až o dve storočia neskôr a to vďaka vyspelejším technologickým postupom spracovania skla. Na Slovensku sa prvé krištáľové lustre objavili začiatkom 18. storočia a ihneď sa stali zaujímavým interiérovým doplnkom.

Luster do obyvacky

Keďže je obývacia izba centrálna miestnosť domu či bytu, tak je výber osvetlenia samozrejme veľmi dôležitou záležitosťou. Luster by sme mali umiestniť presne do stredu obývačky, lebo v tejto polohe dodá najintenzívnejšie a najefektívnejšie svetlo, ktoré podporuje sústredené vnímanie. Pri umiestnení lustrov musíme dbať na správnu výšku zavesenia. Luster by nemal navodzovať optický klam nízkej polohy.

Výber a dizajn lustrov

Na našom trhu existuje široký výber lustrov. Vyberať môžeme z rozmanitého tvarového, dizajnového, farebného i materiálového prevedenia. Do priestranných a presvetlených obývacích izieb môžeme umiestniť masívnejšie lustre, naopak do menších priestorov vyberajte jednoduché a minimalistické lustre.

K obľúbeným materiálovým prevedeniam patria sklenené, kovové alebo plastové lustre, v poslednej dobe sa do módyopäť vracajú krištáľové lustre. Popri klasických tanierových tvaroch môžete vyberať závesné, oválné, guľovité, bublinkové, kvetinové, ale aj abstraktné tienidlá, na trhu nájdete aj tienidlá s detskými motívmi. K obľúbeným typom lustrov patria žiarovkové roje, ktoré sa skladajú z veľkého počtu preplietaných silných drôtikov, ktoré sú posiate drobnými žiarovkami.

Lustre do obyvacky

Do moderných obývacích izieb môžeme vyberať extravagantné lustre, no mali by ste sa vyvarovať klasickým miskovým variantom. K aktuálnym trendom patria závesné lustre s guľovitými alebo oválnymi tienidlami. Farebné variácie by sme mali prispôsobiť interiéru obývacej izby. Odporúčame kombinácia maximálne dvoch farebných prvkov. Štandardne zariadeným obývacím izbám, ktorých dominantou je mohutná obývacia stena, bude naopak slušať luster s miskovým tienidlom.

Lustre s papierovými tienidlami typu lampiónov sú spravidla veľmi lacnou záležitosťou a po estetickej a dizajnovej stránke pôsobia veľmi nevkusne až lacno. Ak sa však rozhodnete pre papierovú variantu, tak vyberajte tvar aj farbu zhodnú  s interiérom obývačky.

Ak vyberáte osvetlenia do celého domu či bytu, tak sa zamerajte na výrobky jedného výrobcu, najlepšie jednej kolekcie alebo podobného dizajnového spracovania.