Záhradné hojdačky: Kde nakúpiť a ako si správne vybrať?

Odpočívanie na záhrade s kvalitnou hojdačkou je v teplých letných dňoch veľmi príjemné. Podľa čoho si ale vybrať záhradnú hojdačku? Akú veľkosť vybrať a materiál? Na to všetko a ešte viac si odpovieme v tomto článku. 

Zelená záhradná hojdačka

Akú veľkú hojdačku kúpiť?

Aby vám používanie hojdačky prinášalo len radosť, tak je dôležité správne zvoliť veľkosť a nosnosť. Preto vyberajte rozmer aj podľa počtu ľudí, ktorí by sa mali na hojdačku zmestiť. Priemerná váha dospelého človeka je zhruba 70-80 kg. Hojdačka pre tri dospelé by tak mala mať nosnosť aspoň 250 kg. Čo sa týka šírky sedáka, tak odporúčame aspoň 50-60 cm na osobu.

Materiál hojdačky

Pri výbere záhradnej hojdačky sa zamyslite aj nad tým, kde bude stáť. Či v rámci zastrešeného sedenia, alebo v otvorenom priestore. Z toho by ste totiž mali vychádzať pri výbere materiálov.

  • Drevené záhradné hojdačky
    Sú obľúbené, pretože sú pocitovo hrejivé a príjemné na pohľad i dotyk. Vďaka svojmu prírodnému vzhľadu drevená hojdačka tiež ľahšie splynie so záhradou. Je ale tiež náročnejšia na údržbu. Najmä ak má stáť hojdačka vonku na daždi, mala by byť jej konštrukcia nafarbená, nalakovaná či inak upravená. Taktiež ju musíte pravidelne ošetrovať, aby si svoje vlastnosti uchovala a vydržala funkčne čo najdlhšie.
  • Kovové záhradné hojdačky
    Najčastejšie sa kovové hojdačky vyrábajú z hliníka či ocele. Hliník je ľahší, elegantnejší a odolný voči vplyvom počasia. Je tiež nenáročný na údržbu, odolá mrazom aj bez špeciálnych náterov. Naproti tomu oceľ je relatívne ťažká, a vďaka tomu stabilná. Ak ale nie je vhodne povrchovo upravená, tak ľahko môže začať hrdzavieť.
  • Hojdačky z umelého ratanu
    Z ratanu sa vyrába iba sedacia časť hojdačky. Najčastejšie sa kombinuje s konštrukciou z hliníka. Ratan je príjemný na dotyk a schopný odolať aj nepriaznivému počasiu. Vonku môže byť dokonca aj v zime, mal by byť ale zakrytý, aby na neho nepadal priamo sneh.

Do úvahy by ste mali vziať aj materiály použité na striešku a sedák lavičky sedačky. Strieška totiž môže byť nepremokavá, alebo slúžiť len na odtienenie slnečných lúčov. Pri sedáku je dôležité, či je z neho možné ľahko zložiť poťah a dať ho do práčky. To všetko by malo hrať pri výbere úlohu, aby bolo udržiavanie záhradnej hojdačky čo najjednoduchšie.

Rozkladacia záhradná hojdačka

Praktickou špecialitou je tiež tzv. rozkladacie hojdačka. Ako už názov napovedá, tak sedačku môžete premeniť na dvojlôžko podobne ako v prípade rozkladacej pohovky. Vyberať by ste ale v takomto prípade mali radšej z hojdačiek so šírkou okolo 200 cm, aby ste sa na ňu mohli pohodlne natiahnuť.

Závesná hojdačka

Ak sa radšej hojdajte sami, môžete si na záhradu zaobstarať tiež závesnú hojdačku pre jedného. Vyrába sa obvykle z umelého alebo prírodného ratanu. Hodí sa skôr na zastrešenú terasu, pričom niekedy sa používa aj v interiéroch.

Kde kúpiť hojdačku do záhrady?

Záhradné hojdačky si môžete veľmi ľahko zakúpiť v nábytkových centrách ako Ikea, Asko, Decodom, Baumax, Mercury Market, Mobelix a rôznych špecializovaných záhradných obchodoch. Ak chcete vyriešiť rovno aj dovoz domov, alebo aj niečo ušetriť, tak si môžte pozrieť aj ponuku rôznych eshopov ako napr. TempoNabytok.sk.

4.5/5 - (2 votes)
4.5/5 - (2 votes)