Záhradné bazény: Ako si vybrať ten správny?

Kvalitný záhradný bazén vám spríjemní aj tie najparnejšie letné dni. Podľa čoho ale vyberať? Aké zvoliť rozmery a akú hĺbku? Ktorý typ bazéna sa hodí práve pre vás? Toto všetko a samozrejme aj ďalšie užitočné rady ako postupovať pri výbere bazénu si popíšeme v tomto článku.

Záhradný bazén

Pred kúpou bazénu

Ešte než sa pustíte do vyberania, tak sa skúste zamyslieť nad tým, čo od bazénu očakávate a ako ho chcete používať.

 • Chcete sa v bazéne iba schladiť, alebo má slúžiť aj na plávanie?
 • Koľko osôb sa bude v bazéne kúpať?
 • Má bazén vydržať vonku aj cez zimu, alebo ho budete na konci sezóny schovávať?
 • Kam bazén umiestnite a koľko na neho máte miesta?

Typ bazéna

Tým vôbec najdôležitejším pri výbere bazéna je voľba typu bazéna. Tá ovplyvní to, ako dlho vám bazén vydrží, na čo sa bude dať využiť a koľko bude stáť.

 • nadzemné bazény
  Majú celú radu výhod. Sú cenovo dostupné, ľahko sa stavajú a vo väčšine prípadov kvôli nim nepotrebujete zložito upravovať terén na záhrade. Najčastejšie bývajú nafukovacie alebo s pevnou konštrukciou.
 • nafukovacie bazény
  Sú náchylnejšie na poškodenie, vynikajú ale nízkou cenou (od 50 eur) a ľahkou prípravou na použitie. Stačí nafúknuť horný golier bazéna a začať dovnútra napúšťať vodu. So stúpajúcou hladinou vystúpi aj golier a bazén sa postaví prakticky sám.
 • bazény s pevnou konštrukciou
  Najčastejšie sa jedná o plastové bazény, prípadne môžu byť aj z plechu. Pričom plech tvorí obvod bazéna a býva opatrený špeciálnou povrchovou úpravou proti hrdzaveniu. Dopĺňa ho plachta, ktorá sa tiahne od dna až k okrajom. Bazény s konštrukciou sú stabilnejšie, ľahko sa stavajú a vydržia vonku aj cez zimu. Ich cena začína zhruba od 100 eur.
 • polozapustené bazény
  Jedná sa vlastne o nadzemné bazény s konštrukciou. Majú odolnú povrchovú úpravu, ktorá vydrží aj čiastočné zakopanie pod zem. Využitie nájdu najmä v kopcovitej záhrade.
 • zapustené bazény
  Riešenie, ktoré perfektne splynie s vašou záhradou, pôsobí luxusne a vydrží roky. Ich nevýhodou je zložitá inštalácia a vysoká obstarávacia cena v rádoch stoviek až tisícok eur.

Veľkosť a tvar bazéna

Pokiaľ vám ide najmä o letné ovlaženie sa s rodinou, tak si kúpte kruhový bazén. Pokiaľ si chcete aj trochu zaplávať, tak dajte prednosť oválnemu prevedeniu.

Kruhový nafukovací bazén

Ak ale chcete urobiť viac než pár temp každým smerom a ide vám o skutočne športové využitie, mali by ste zvážiť obstaranie protiprúdu. Ten slúži podobne ako napríklad bežecký pás, skrátka vďaka nemu plávate na mieste. Ani tie najväčšie domáce bazény s dĺžkou okolo 6-8 metrov totiž neposkytnú priestor k veľkým plaveckým výkonom.

Z hľadiska hĺbky s ohľadom na malé deti by nemala voda presiahnuť 100 cm. Ak vyberáte vonkajší bazén hlavne pre dospelých, tak voľte radšej hĺbku 120 cm a viac.

Čo robiť s bazénom v zime?

Pokiaľ si bazén chcete užiť aj mimo letnú sezónu, pouvažujte o modeli so zastrešením a vyhrievacím systémom. S takýmto riešením si môžete užívať kúpanie po dobu 6-7 mesiacov v roku.
K vyhrievaniu sa dá použiť solárny panel alebo tepelné čerpadlo. V každom prípade by však bazén mal stáť na slnku, aby boli náklady na jeho prihrievanie čo najnižšie.

Podľa čoho ešte vyberať

Ak chcete ušetriť, vyberajte medzi bazénmi, ku ktorým už pri kúpe dostanete to najnutnejšie vybavenie potrebné pre ich prevádzku. V sade s príslušenstvom býva kúpa výhodnejšia.

 • Filtrácia
  Vďaka nej bude voda vo vašom bazéne vždy čistá. Filtrácia býva kartušová alebo piesková. Kartušová sa hodí pre menšie bazény s menej častým využitím, zatiaľ čo piesková zvládne aj náročnejšiu prevádzku.
 • Geotextílie
  Nadzemný bazén by nemal stáť priamo na zemi. Zvyčajne sa pod neho dáva tzv. geotextília, ktorá zabráni prerastaniu trávy a prepichnutiu dna kamienkami.
 • Ďalšie príslušenstvo
  Ak to s používaním bazéna myslíte skutočne vážne, tak sa nevyhnete ani investícii do schodíkov, krycej plachty, bazénovej chémie, plaváku na tablety atď. Cenu kompletného príslušenstva by ste mali započítať do obstarávacích nákladov bazéna.
5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)