Jeseň volá po takých záhradných prácach, akými je aj orezávanie listnatých stromčekov. Rezom posilníme kondíciu a rast výhonov v budúcej sezóne. V jesennom období je najlepšie začať regeneráciou starších drevín, ktoré bývajú odolnejšie proti chladu a mrazu. Dôležitá je aj úprava okolia stromov pred zimou. Ako na to?
Čo na jeseň orezať?
V úvode sme spomínali, že pre jesenný rez sú najvhodnejšie staršie listnaté dreviny. Ani s mladými nemusíme vyčkávať až do jari – uskutočníme tvarovanie (hlboký rez až po zime) po bokoch čo najtesnejšie na kmeň. Výšku konárikov prispôsobujeme tak, ako plánujeme výšku koruny. Zdravé ponechané konáriky skracujeme o polovicu. Dôsledne skontrolujeme poškodené a mŕtve vetvičky, ktoré odstránime.
Pozor! Kvalitu práce predurčuje aj používanie vhodného záhradného náradia a strojov. Na tenké konáriky si vystačíme s teleskopickými nožnicami. Pri mohutnejších vetvách pracujeme s univerzálnou motorovou pílou malých, kompaktných rozmerov. Možno ju tak používať nielen na prípravu dreva s menším priemerom, ale aj na sezónne prerezávanie stromčekov.
Pri tvarovaní a omladzovaní starých stromov vykonávame menej šikmých rezov. Je to bezpečný spôsob, ako zabrániť predčasnému úhynu. Rez má byť jemne tvarovací, aby orezané vetvy prirodzene splynuli s korunou.
Ktoré sú najvhodnejšie dreviny pre jesenný rez?
Na jeseň tvarujeme najmä malvice s dužinatými plodmi. Je dôležité zabezpečiť aj neskorší (zimný) rez s omladzovacím efektom. Dôležitá je aj úprava menších krov na preriedenie a udržanie kompaktného tvaru.
Ako upraviť okolie stromčekov?
Množstva drevín pri stromčekoch sa zbavíme pomocou kosačky alebo krovinorezu. Krovinorez je vhodnejší aj na ťažšie dostupné miesta a na úpravu veľmi zanedbaných pozemkov. Je určený na dokosenie pozdĺž plotov, stien a stromčekov, vďaka čomu sa stáva univerzálnym a žiadaným záhradným nástrojom.
Zdroj obrázku: Georgy Dzyura / Shutterstock.com