Ratanové sedacie súpravy

Prírodné materiály sú v obývacích izbách ľahko na ústupe, avšak ratan je stálicou, ktorú len tak nejaká syntetika, či kov nevytlačí. Jeho charakteristická farba, unifikované koncepty a menšia uplatniteľnosť v prípade dizajnových detailov je minulosťou a v moderných interiéroch sa môžete stretnúť takmer s akýmkoľvek odtieňom ratanu použitom v akomkoľvek tvare. Konkrétne sedacie súpravy sú toho jednoznačným príkladom.

Ratanova sedacia suprava

Ratan a jeho vlastnosti

Samotný ratan je pôvodne prírodný materiál, ktorý rastie v len v tropických klimatických zónach. Potom sa suší a následne je tvarovaný v horúcej pare. Na prvý pohľad je veľmi podobný s bambusom, čo je ale iná rastlina. Ratan je oveľa ohybnejší ako bambus a teda aj ľahšie tvarovateľný. V neposlednom rade je dôležité, že ratan je drevina, ktorá sa dá používať aj vo veľmi vlhkých a teplých oblastiach.

Moderna ratanova sedacia suprava

Pri sedacích súpravách z tohto materiálu sa môžete stretnúť s klasickým prírodným ratanom ale aj so syntetickou napodobeninou. Napriek tomu, že prírodný ratan nie je až tak luxusný materiál, je nábytok, ktorý je z neho vyrobený pochopiteľne drahší a bohužiaľ má niektoré praktické nedostatky – nedokáže vzdorovať vonkajším poveternostným podmienkam. To znamená, že ho môžete využiť len v uzavretých miestnostiach. Keď uvažujete o použití na záhrade, tak to je síce možné, ale nemôžete ho tam nechávať cez noc. Na tieto účely bol vytvorený syntetický ratan.

Design a farebnosť

Ako už bolo naznačené, tak je ratan veľmi ohybný a dá sa upraviť do takmer akýchkoľvek tvarov. Po stránke prevedení tak môžete vyberať z klasických a zažitých modelov, ale dajú sa nájsť aj predajne, kde vám poskytnú niektoré zaujímavejšie realizácie. Takmer rovnaké je to aj v otázke farebnosti, pretože sedačky z ratanu sú pomerne ľahko zafarbiteľné bežným morením, aj keď sa to často nerobí, pretože väčšina zákazníkov si vyberá ratan kvôli charakteristickému prírodnému odtieňu. Podobné je to s absolútnou voľnosťou pri vyberaní podložiek a sedákov, ktoré sú vždy súčasťou súpravy, pretože ratan sám o sebe nie je úplne príjemným materiálom na sedenie, tak je to riešené práve polstrovanými doplnkami.

Ratanovy sedaci nabytok