Postieľky a prebaľovacie pulty

Vzhľadom na to, že priemerné bábätko prespí asi šestnásť hodín denne, tak je výber vhodnej postieľky veľmi dôležitý. Pre vaše dieťa bude detská postieľka už od prvého dňa takmer jeho celý svet. Pri výbere detskej postieľky by ste sa teda nemali riadiť len svojím vkusom, teda jej tvarom a farebným prevedením, ale predovšetkým kvalitou a použitými materiálmi.

Moderná detská postieľka

Materiál a povrch postieľky

Už po stáročia sa detské postieľky vyrábajú prevažne z kvalitného dreva. Ak teda dáte prednosť drevenej postieľke, tak pamätajte na to, že postieľka musí byť dokonale hladká, nesmie hroziť riziko odlúčenia triesky, povrch nesmie mať žiadne nerovnosti, hrče v dreve a podobné vady. Ak chcete však materiál postieľky prispôsobiť vybaveniu interiéru, kde prevládajú kovové prvky a leštené plochy, poobzerajte sa po postieľke z kovu. V súčasnosti sú však celkom obľúbené aj postieľky z tvrdeného plastu, ktorý dobre korešponduje s aktuálne módou drobného plastového nábytku alebo skrinkami potiahnutými farebnými fóliami vo vysokom lesku.

Farba a výsledný vzhľad detskej postieľky súvisí predovšetkým s povrchovou úpravou materiálu. Povrch nesmie byť natretý farbou či lakom, ktorý sa ľahko lúpe. Použité látky musia byť zdravotne nezávadné. Výrobok by mal mať označenie o vhodnosti pre deti. Ak získavate si postieľku od neznámeho výrobcu, tak všetky údaje o neškodnosti si dôkladne preverte.

Bočnice na postieľke

Každá detská postieľka je vybavená bočnicami, ktoré zabraňujú pádu dieťaťa. Pre lepšiu manipuláciu s vnútorným vybavením postieľky aj ľahký prístup k bábätku by mali byť bočnicové diely sťahovateľné. Posuvný diel však musí byť zaistený bezpečnostnou poistkou proti zvedavým rúčkam dieťaťa.

Výška bočníc by mala byť najmenej 60 cm. Táto vzdialenosť hornej hrany ohrádky od matracu zaručuje, že dieťa ani pri pokusoch postaviť sa nemôže prepadnúť alebo sa dostať von z postieľky. Bezpečnejšia a pre manipuláciu s dieťaťom vhodnejšia je postieľka s nastaviteľnou výškou roštu, ktorý môžete prispôsobovať danej situácii aj v neskoršom veku dieťaťa, kedy bude postieľka slúžiť skôr na hranie ako na odpočinok.

Nemenej dôležitou súčasťou detskej postieľky je matrac. Vždy dbajte na to, aby bol matrac úplne nový.

Cestovná postieľka

Ak cez víkendy vyrážate na chalupu alebo často cestujete a spíte po hoteloch, tak sa vám bude cestovná alternatíva detskej postieľky zaručene hodiť. Jej prednosti spočívajú v ľahkej konštrukcii, ktorú môžete v priebehu niekoľkých minút zložiť do cestovnej tašky. Kostra postieľky je najčastejšie tvorená odľahčeným plastom a textilnými výstužami. Ako už sám názov napovedá, tak sa jedná o priestor pre príležitostné spanie, a cestovná postieľka by nemala nahrádzať klasickú postieľku.

Prebaľovací pult

Prebaľovacie pulty poskytujú viac ako len priestor pre očistu dieťaťa. Ponúkajú predovšetkým úložný priestor pre plienky a potrebné pomôcky. Pre umiestnenie prebaľovacieho pultu je ideálna kúpeľňa, kde je po ruke zdroj vody. Najčastejšie má však stanovište v detskej izbe. Pred nákupom si premyslite, aká veľkosť prebaľovacieho pultu by bola najvhodnejšia, a snažte sa zladiť dizajn s okolitým vybavením. Ak si pár eur priplatíte, tak si môžete kúpiť detskú postieľku, ktorá obsahuje prebaľovací pult.