Obývacia izba: Ako si vybrať modernú obývačku?

Obývacia izba je miestom na spoločné rozhovory s našou rodinou, na oddych, uvoľnenie a relaxáciu po namáhavom dni, prípadne na štúdium. Táto izba odráža náš životný štýl. Trendom posledných rokov je obývacia izba s otvoreným priestorom plným vzdušnosti a voľnosti, v ktorom sa prostredníctvom zriaďovacích prvkov vytvoria funkčné zóny ako kuchyňa, obývacia časť, jedáleň.

Moderné bývanie

Určite vieme, že takýto model obývacej izby nie je možný v každom byte. Buď máme príliš malé priestory na vytvorenie takejto miestnosti, alebo sa to nezhoduje s našimi predstavami o obývacej izbe. Veľmi praktickým pomocníkom sú preto posuvné či skladacie zasklené dvere, ktoré oddelia obývaciu časť od kuchyne či jedálne.

Jednotlivé časti obývacej izby sa teda navonok javia ako samostatná miestnosť no v skutočnosti tvoria jeden celok, pretože pomocou týchto dverí miestnosť spájame, ale aj rozdeľujeme. Veľmi obľúbeným miestom na zariadenie obývacej izby je práve podkrovie. Nesmieme však zabudnúť na prístup dostatočného svetla, aby v miestnosti nebola tma. To docielime strešnými oknami, vikiermi, prípadne veľkou zasklenou plochou v štítovej stene. Nábytok, ktorý umiestnime do podkrovia musíme prispôsobiť veľkosti a výške miestnosti. Ak máme podkrovie s väčšou výškou, získame tak osobitý vzhľad miestnosti a jeho väčšie funkčné využitie.

Stylova obyvacia izba

Ak by sme výber nábytku chceli prispôsobiť trendom, jednoznačne vyhrávajú kvalitné materiály z ktorých je nábytok vyrobený. K tejto alternatíve sa prikláňajú aj ekológovia, pretože presadzujú šetrenie zdrojmi, prírodné materiály, ich recyklovateľnosť, zdravotnú neškodnosť. Pre moderný dizajn sa teda zameriavame na nábytok v štýle purizmu či minimalizmu. Pod pojmom purizmus rozumieme umelecký smer, ktorý sa vyhýba dekoratívnosti a usiluje sa o čistú formu tvarov, ktoré zodpovedajú použitému materiálu. Minimalizmus nie je riešením z núdze, ale skôr príklon k súčasnému životnému štýlu, v ktorom sa riadime pravidlom menej je viac. Je to trend voľného priestoru, s menšími tvarmi, nábytkom, ktorý v sebe skrýva viacero funkcií. Minimalistické bývanie obľubuje materiály ako drevo, kov – predovšetkým z hliníka a číreho alebo matného skla.

Pekna modrna obyvacka

Kúpa jednotlivých druhov nábytku

Sedacie súpravy – pekné a príjemné posedenie v obývacej izbe je v dnešnej uponáhľanej dobe príjemným relaxom. Či už zvolíme posedenie s našimi najbližšími, priateľmi pri káve alebo čaji, alebo si pozveme našich známych, kamarátov… Preto aj správne doplnky a kvalitný nábytok do tejto miestnosti povie o nás niečo viac. Naši hostia sa k nám budú radi vracať, ak sa budú u nás cítiť príjemne.

Obývacie izby sa vracajú ku klasickej elegancii s dôrazom na komfort sedenia. Subtílny sedací nábytok na drevených alebo kovových nožičkách sa teší veľkej obľube medzi kupujúcimi. Ich prednosť spočíva v ergonómii a mnoho funkčnosti. Nízke sedadlá s operadlami dopĺňajú voľne prestaviteľné opierky hlavy, klasickým a skrášľujúcim doplnkom sú väčšie čalúnené vankúše. Návrat vo svete nábytku hlásia veľké čalúnené štvorce ako samostatné prvky s možnosťou ich prisunutia k sedačke a následne na to nám to z nej pomôže vytvoriť sofu. Na čalúnené sedacie súpravy sú najvhodnejšie zvliekateľné poťahy, to nám umožňuje ich ľahké udržiavanie. Medzi farbami sú obľúbené jednofarebné odtiene smotanovo bielej farby, zemitej. Avšak aj odtiene čiernej, sivej, červenej a fialovej sa začínajú čoraz viac využívať v tejto miestnosti.

Skrine a police – skrinkové zostavy charakterizuje nový trend malých úložných priestorov. Ich tvar je kubický a majú kovové nožičky. Zostavy stenových panelov, do ktorých pomocou nábytkového kovania môžeme podľa potreby zavesiť hliníkové alebo sklenené poličky, ktoré môžu byť otvorené, uzatvorené, prípadne sklenené alebo s vnútorným svietidlom taktiež nevyšli z módy. Naopak patria medzi obľúbené nábytkové zostavy u kupujúcich. Jednoduchý dizajn skriniek pôsobí síce navonok jednoducho, no vo vnútri má praktické priestory na uloženie vecí. Medzi novinky patrí audiovizuálna knižnica. Tí, ktorí sú vášnivými fanúšikmi kníh, určite poteší celo stenová kazetová knižnica, do ktorej sa spravidla vkladá uzatvorený prvok na audiovizuálnu techniku, s horizontálne posuvnými dvierkami s matným sklom. Z materiálov vystupujú do popredia tmavohnedé dreviny. Medzi ne patrí napríklad kanadský orech, ktorý má výraznú kresbu v kombinácii s bielymi alebo červenými plochami, ktoré majú vysoký lesk. Druhým najpoužívanejším materiálom je hliník v matnej povrchovej úprave.

Jednoducha obyvacia izba

Stolíky – v obývacej izbe využívame konferenčné stolíky, ktoré majú viacero využití. Do popredia sa dáva vrchná vrstva, ktorá je zložená z dvoch odoberateľných tácok, alebo je do strednej časti skleneného či dreveného stolíka vložený odoberateľný prvok – ten môžeme využívať na kvetinovú výzdobu, sviečky, sušené ovocie a podobne. Tieto stolíky sú predovšetkým praktické, no na prvý dojem aj zaujímavé a estetické. Veľmi praktickým stolíkom v obývacej izbe je rozkladací konferenčný stolík v základnej kubickej kompozícii. Ak je zložený, šetrí nám voľný priestor a keď potrebujeme stolík pre väčší počet ľudí jednoducho ho rozložíme.

Koberce – celoplošné koberce sú dnes už minulosťou. Ľudia kladú na podlahu čoraz väčšie nároky z hľadiska životnosti, estetického vzhľadu, odolnosti, kvality, ľahkej údržby. Do našich interiérov si dávame zabudovať predovšetkým podlahy z dreva, alebo laminátu, ktoré priestor opticky zväčšujú a zjednocujú. Ak sa rozhodneme predsa len pre koberce, výhodnou voľbou sú kusové koberce položené pod sedaciu súpravu. Tieto koberce navyše miestnosť zútulňujú a esteticky dotvárajú. Pod koberec by sme mali mať umiestnenú protišmykovú mriežku.

Osvetlenie v miestnosti – osvetlenie v miestnosti už dávno neozdobuje jedno stropové svetlo. Súčasný trend hovorí, že v miestnosti by sme mali mať toľko svietidiel, aby sme si vytvorili potrebnú svetelnú pohodu, a aby bolo celkové osvetlenie v miestnosti účelové a pozitívne vplývalo na našu náladu. Malo by zaručiť dobré zvýraznenie celej miestnosti a aby zároveň nebolo príliš rušivé a ostré. Ak kombinujeme svetlá v obývacej izbe, mali by sme mať na pamäti, že ak jedno dizajnovo vyniká, ostatné by mali byť menej nápadné. Vkusne a zároveň zaujímavo pôsobia svietidlá jednotného dizajnu v celej miestnosti. Pozornosti sa nevyhnú ani stojanové lampy s kombináciou horného a dolného svetelného lúča, s možnosťou regulácie jeho intenzity žiarenia.

Tienenie – s jednoduchým moderným interiérom neladia extravagantné záclony. Preto ak chceme aby sme mali v miestnosti teplo a útulne a hlavne vkusne zvoliť by sme mali drevené interiérové žalúzie alebo zhrňovacie textilné rolety zo svetlej prírodnej bavlny, alebo so vzorom horizontálnych prúžkov. Prepúšťajú do obývačky dostatok denného svetla a ich látka vytvára efektné tiene.

Obývačka a farby – výber správnej farby do obývacej izby je obzvlášť dôležitý. Nesmieme zabúdať na význam farieb. Vplývajú na psychickú a fyzickú pohodu každého z nás. Do našich interiérov si volíme farbu, ktorá vytvorí peknú atmosféru. Ak sa rozhodneme pre žiarivé farby, navodia nám pocit pokoja a tepla do našej domácnosti. Svoje čaro majú aj odtiene tmavších farieb. Pri nich však nesmieme zabudnúť, že priestor opticky zmenšia, naopak svetlé farby ho zväčšujú. Žltá farba je vhodná tam, kde máme nedostatok svetla, zelená farba pôsobí ukľudňujúco, modrá miestnosť zväčšuje, červená zasa vytvára napätie.