Moderné jedálenské stoličky a stoly – miesto pre rodinu

Doby, kedy sa jedáleň tlačila v kúte kuchyne, sú minulosťou. Moderná jedáleň je dôležitým spojovacím článkom medzi obytným a kuchynským priestorom, ťažiskom celého bytu – schádzame sa v nej k bežnému stolovaniu, ku sviatočným príležitostiam, pri preberaní každodenných tém alebo pri rôznych oddychových aktivitách, často je miestom príjemného posedenia s priateľmi. Mala by spájať kvality obytného i kuchynského priestoru – byť pohodlná a príjemná, zároveň praktická a funkčná. Jej zariaďovaniu by sme preto mali venovať patričnú pozornosť.

Dreveny jedalensky stol

Rozkladacie jedálenské stoly – za pár sekúnd zo štyroch na šesť a viac

Dominantou každej jedálne je jedálenský nábytok, medzi ktorý patrí hlavne jedálenský stôl. Pri jeho výbere by sme mali dobre zvážiť, aká veľkosť bude vyhovovať každodennému stolovaniu aj príležitostiam, kedy sa zíde širšia rodina. Na jedného stolovníka pripadá minimálna plocha stola 60 x 40 cm, komfort a kultúra stolovania sa ale výrazne zvýši, ak ju zväčšíme na optimálnu 80 cm šírku a 50 cm hĺbku. V malých jedálňach nedostatok priestoru elegantne vyriešia rozkladacie jedálenské stoly.

To, že sa investícia do rozkladacieho stola bohato vyplatí sme už dávno zistili. Zabudnite na ťažkopádne stoly, ktoré by spoločnými silami rozkladala celá rodina. Moderné a lacné stoly majú rozkladacie mechanizmy, ktoré vám umožnia zväčšiť plochu stola na dvojnásobok pohybom jednej ruky. Možnosť rozkladania pritom dávno nie je výsadou drevených stolových dosiek. Sofistikovanými rozkladacími mechanizmami dnes disponujú aj stoly sklenené, kovové alebo plastové. Tvar jedálenského stola by sme mali prispôsobiť priestorovým možnostiam jedálne.

Jedálenské stoly kruhového tvaru vytvárajú príjemnú harmonickú atmosféru. K ich výhodám patrí pri vhodnom spracovaní hrán bezpečnosť, ktorú ocenia najmä rodiny s menšími deťmi. Pretože ale kladú veľké nároky na priestor, uplatnia sa skôr vo veľkorysých vzdušných interiéroch. Ďaleko úspornejšie sú v tomto smere štvorcové alebo obdĺžnikové jedálenské stoly. Ich plocha je pri stolovaní plne využitá a teda aj menšia. Dajú sa v prípade potreby bez väčšej ujmy prisadiť k stene. Majú univerzálnejšie použitie, lepšie sa uplatnia aj ako pracovné stoly alebo doplnkové kuchynské pracovné plochy. Oválny tvar do značnej miery spája výhody kruhových a pravouhlých stolových dosiek.

Jedálenský stôl môžu vhodne doplniť menšie servírovacie a odkladacie stolíky.