Jedálenské zostavy – stoly a stoličky do kuchyne

K základu pre vybavenie jedálne, či kuchyne patria rôzne jedálenské sety pozostávajúce zo stola a stoličiek, v moderných domácnostiach môžeme k tomu priradiť aj barové stoličky a barové pulty. Teda obvyklé miesta, kde sa stravujete. Ako si ale vybrať takýto jedálenský nábytok? Aký materiál zvoliť a čo je aktuálne trendy?

Aký materiál vybrať?

Pri výbere záleží na vašom úsudku a vašich požiadavkách na materiál, ktorý uprednostňujete. Niekto dáva prednosť prírodnému masívu, pretože mu kov pripadá studený, iní zas vidia trend v modernejších štýloch ako napr. v plastovom nábytku. Zároveň musíte dbať aj na štýl a materiál kuchynskej linky, ku ktorej jedálenský nábytok umiestnite. V prípade, že postavíte jedálenský set medzi kuchyňu a obývaciu izbu, tak dbajte na materiál, farbu a štýl kuchynskej linky i nábytku v obývacej izbe. Je to jednoduché – štýl, farba a materiál jedálenského nábytku musia ladiť so zvyškom Vášho interiéru a zároveň byť podľa Vašich prianí a predstáv čo sa prevedenia a rozmerov týka.

Základným materiálom pre jedálenský nábytok je zaručene masívne drevo, ktoré môžete moriť do rôznych farieb. Stoličky môžete očalúniť v rôznych poťahových látkach, aby interiéru dodali pocit príjemného domáceho prostredia. Ďalšou klasikou je kov. Kovové stoly vyzerajú skvelo v kombinácii so drevenou stolovou doskou a kovovým stoličkám dodáte na luxuse čalúnenením z kože. Ponuku rôzneho nábytku do kuchyne si môžete pozrieť aj v eshope temponabytok.sk.

Plastový nábytok sa skôr používal predovšetkým do exteriérov – na záhradky či terasy pre svoju odolnosť voči okolitým vplyvom a pre jednoduchú údržbu. Dnešná doba však ponúka moderné jedálenské sety z plastu v širokej škále rôznych farebných prevedení, často v kombinácii s kovovou kostrou. Plastový nábytok odľahčí celkový dojem bytového interiéru. Je vhodný najmä do moderne zariadených interiérov.

Podľa čoho vyberať jedálenský stôl?

Jedálenský stôl je dominantou celého jedálenského nábytku. A ako takému mu patrí najlepšie umiestnenie – uprostred miestnosti, teda ak máte jedáleň. Ak nie, tak potom by mal byť stôl umiestnený v priestore. Tak, aby sa k nemu pohodlne usadila celá rodina. Samozrejme len v prípade, že máte dostatok priestoru.

Jedálenské stoly sa vyrábajú v rôznych tvaroch, od štvorcov cez obdĺžniky až po okrúhle stoly či oválne stoly. Každý priestor v interiéri je iný a hodí sa k nemu aj iný tvar stola. Ak máte málo priestoru, tak si kúpte hranatý stôl, ktorý môžete ľahko prisunúť do rohu k stene.

Podľa čoho vyberať jedálenské stoličky?

Na stoličke by sa malo predovšetkým dobre sedieť. Niektoré stoličky môžu byť pre Vás nízke, iné majú zbytočne vysoké operadlo, iné Vás tlačia do chrbta, avšak na krátke sedenie by to veľmi nemalo vadiť. Ďalším kritériom je aj zladenie jedálenských stoličiek a stolov čo sa týka farby a štýlu. Ak si neveríte, že sa Vám podarí perfektne zladiť stôl so stoličkami, tak si kúpte jedálenskú zostavu. Tie obsahujú jedálenský stôl a väčšinou štyri alebo šesť stoličiek, podľa toho, aký veľký je stôl. Máte tak aspoň istotu, že Vám bude jedálenský set krásne ladiť.

3.7/5 - (3 votes)
3.7/5 - (3 votes)