Látková alebo kožená sedačka?

Pri zariaďovaní obývačky sa nevyhnete výberu sedačky. Ale ešte predtým, než sa začnete zaoberať konkrétnymi modelmi sa budete musieť zamyslieť nad výhodami a nevýhodami jednotlivých materiálov sedačiek. Medzi tie najbežnejšie materiály, z ktorých sa vyrábajú sedačky patrí látka a koža. Je však ťažké posúdiť, ktorý z týchto materiálov je lepší, ale môžeme tu spomenúť fakty o ich vlastnostiach. A práve tieto fakty by vám mohli pri výbere pomôcť. 

Červená kožená sedacia súprava

Výhody a nevýhody koženej sedacej súpravy

Koža evokuje luxus, je nadčasová a hodí sa do všetkých typov interiérov. Symbolizuje noblesu a pohodlie a všeličo o vás okoliu napovie. Ale ani týmto sa zoznam dôvodov, ktoré upredňostňujú kožené sedačky nekončí. Koža má vynikajúce fyzikálne vlastnosti, a ak sa o ňu budete riadne starať, tak vydrží oveľa dlhšie ako textilné čalúnenie. Je odolná a ak ju polejete tekutinou, tak ju stačí utrieť obrúskom.

Pre niekoho však nemusí byť koža veľmi príjemná na dotyk. Avšak tvrdenie, že je koža je príliš studená, nie je pravdivé. Táto vlastnosť je typická pre umelú čiže eko-kožu, ktorá navyše zle saje pot. Posledná nevýhodou koženej sedacej súpravy je jej vyššia obstarávacia cena, ale aj to je vzhľadom k dlhej životnosti kože dosť relatívne.

Výhody a nevýhody látkovej sedacej súpravy

Začneme výhodami. Čalúnenie je príjemné na dotyk a veľmi dobre saje pot. Látkové sedacie súpravy sú navyše výrazne lacnejšie a štýlový kúsok môžete kúpiť už za pár stoviek eur. Na druhú stranu platí, že lacné čalúnenie nevydrží príliš dlho a veľmi rýchlo sa opotrebuje. Látka je chúlostivá na znečistenie a nemožno ju tak jednoducho očistiť ako kožu. Na rozdiel od kože sa v nej usádza prach a roztoče, čo alergici a osoby citlivejšie na prach veľmi neocenia.

Látka alebo koža?

Rozhodnutie nie je jednoduché, ale ak máte dosť peňazí, tak je možno kožená sedacia súprava pre vás to pravé. Tie najkomfortnejšie sedačky z pravej kože a v štýlovom dizajne nájdete v mnohých obchodoch s nábytkom ako Kika, Jysk, Ikea, Mobelix, Asko, Skonto atď. Predajcovia ponúkajú klasické aj rohové kožené sedacie súpravy. Je teda len na vás akú koženú sedaciu súpravu si vyberiete. V týchto obchodoch samozrejme nechýbajú ani látkové (textilné) sedacie súpravy. Nájdete tam široké spektrum luxusných čalúnených súprav v rozličných dizajnových prevedeniach. Nech sa rozhodnotete akokoľvek, tak vedzte, že dnešné sedacie súpravy poskytujú vysokú kvalitu a často majú aj niekoľko ročnú záruku, takže sa nemusíte ničoho obávať.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)