Kuchynské pracovné dosky – ako si vybrať?

Plánujete kúpiť novú kuchynskú linku, ale neviete akú pracovnú dosku na ňu použiť? Ak áno, tak ste na správnom mieste, lebo u nás nájdete praktické rady a tipy podľa čoho si vybrať. K najdôležitejším faktorom pri výbere patrí životnosť a vzhľad. Ďalším kritériom pri výbere by samozrejme mohla byť napríklad údržba, aby ste nemuseli tráviť veľa času čistením. Veľmi dôležitým kritériom je samozrejme aj to, aby kuchynská doska nebola nijako škodlivá pre zdravie, ale v tomto smere sú už bezpečné prakticky všetky dosky. Ešte skôr ako začnete s výberom pracovnej dosky však zohľadnite aj to aké spotrebiče máte alebo plánujete kúpiť, aby ladili s celkovým dizajnom kuchynskej linky.

Moderna kuchynska doska - cierna

Čo všetko znesie kuchynská doska?

Pri výbere dosky samozrejme dbajte aj na to, aby zniesla silnejšie chemické prípravky na čistenie, alebo mechanické poškodenia. Veľmi dôležitá je samozrejme aj odolnosť voči vyšším teplotám, napríklad, keď na dosku položíte horúci hrniec.

Kuchynské dosky podľa materiálu

Oproti našim rodičom alebo babičkám máme dnes na výber veľké množstvo materiálov a povrchov kuchynských dosiek. Môžme si vyberať z mramorových, masívnych, laminátových, dosiek z drevotriesky či dokonca skla, ale v ponukách sú samozrejme aj keramické či nerezové kuchynské dosky. Pri voľbe materiálu hrá samozrejme dôležitú úlohu aj rozpočet. Ak máte málo peňazí, tak určite skúste lacné laminátové dosky, ak máte peniaze navyše a máte radi kameň, tak vás možno zaujmú aj pracovné dosky zo žuly. V moderných domácnostiach zase prevládajú moderné a kvalitné dosky zo skla.

Doska zo skla

V kuchynských linkách sa v poslednej dobe začínajú presadzovať pracovné dosky zo skla. Síce sa to môže zdať čudné, ale špeciálne sklá, ktoré sa na tieto dosky využívajú vydržia oveľa viac ako klasické krehké sklo. Pričom čistenie týchto dosiek je veľmi jednoduché. Doska zo skla dokonca vydrží aj horúce hrnce pri varení alebo aj naklepávanie mäsa, takže sklo je naozaj odolné. Veľkou výhodou sklenenej pracovnej dosky je samozrejme aj to, že sklo môže byť prakticky v akejkoľvek farbe a tak môže príjemné vynikať v kombinácii s ostatným vybavením kuchyne.

Moderna sklenena kuchynska doska

Doska z nerezu

Kuchynské pracovné dosky z nerezu sa väčšinou využívajú v kuchyniach kde sa varí viac jedla. Je to hlavne preto, že tieto dosky znesú viac vody, výparov a dokážu odolávať aj vysokým teplotám. Práve preto sa často používajú v jedálňach a reštauráciách. Je to proste vysoko praktická a jednotvárna doska do kuchyne.

Doska zo žuly

Kuchynské dosky zo žuly sú veľmi obľúbené hlavne kvôli svojej kvalite a farebným variáciám. Pracovné dosky zo žuly majú vysokú tvrdosť a tak znesú aj horúce hrnce a čistenie rôznymi chemickými čističmi. Tieto dosky sú samozrejme obľúbené aj pre veľký výber farieb. Ich nevýhodou je však cena, ale oproti nejakej laminátovej doske má oveľa väčšiu životnosť, a tak sa o nej určite oplatí popremýšľať.

Pracovna doska zo zuly

Doska z umelého kameňa

K ďalším obľúbeným a kvalitným materiálom na výrobu kuchynských dosiek patrí umelý kameň, teda rozdrvené horniny s prímesov živice a rôznych farieb. Kuchynské dosky z umelého kameňa patria medzi veľmi tvrdé dosky s vysokou odolnosťou, ktoré neprekvapí ani teplý hrniec a ani žiadne chemické čističe. Je to proste skvelý materiál na výrobu pracovnej dosky do kuchyne. Veľkým plusom je samozrejme aj to, že sa zbavíte škrabancov a tak bude vaša kuchynská doska vyzerať stále ako nová.

Doska z ušľachtilého betónu

Tento typ dosky sa najviac podobá doske zo žuly, ale je kúsok ináč spracovaný, pričom je samozrejme lacnejší. Kuchynská doska zo špeciálneho ušľachtilého betónu patrí medzi tvrdé dosky, a vydrží aj teplé hrnce (nie horúce). Veľkou výhodou sú samozrejme rôzne farby, môžete si proste vybrať farbu podľa vašich prianí. Narozdiel od ostatných pracovných dosiek ju nemusíte umývať stále, vydrží v pohode nejakú dobu bez umývania.

Betonova kuchynska doska

Doska z keramiky

Dosky z keramiky vyzerajú krásne, ale do každodenného použitia sa až tak veľmi nehodia. Sú proste vhodné na chaty, alebo podobné rekreačné bývanie. Keramická kuchynská doska zválada v pohode vodu aj nečistoty a aj cena je naozaj priaznivá, ale na dlhodobé používania proste určená nie je, nevydržala by to proste veľmi dlho.

Doska z masívu (z masívneho dreva)

Masívne pracovné dosky sa vyrábajú z javoru, brezy, dubu, buku alebo z borovice. Pričom breza a borovica patria medzi mäkšie dreviny. Tieto dosky sú zaujímavé hlavne pre rôzne dizajnové tvary. K odolnejším materiálom na výrobu dosky z masívu patrí bambus alebo teak, dosky z teaku a bambusu vedia dokonca lepšie odolávať vode a tak sa doska tak skoro nepoškodí. Veľkou výhodou kuchynských dosiek z dreva je samozrejme cena. Medzi nevýhody naopak patrí menšia odolnosť voči nárazom a slabá odolnosť voči vode. Odolnosť voči vode sa však v dnešnej dobe dá veľmi dobre vyriešiť špeciálnym náterom a tak si voda nenájde cestu k vašej novej pracovnej doske.

Doska z laminátu

Najlacnejšie pracovné dosky na kuchynskú linku sa vyrábajú z laminátu. Ich výhodou je hlavne veľmi jednoduché čistenie a pomerne dobrá odolnosť. Ľudia si ich vyberajú hlavne kvôli cene, ale aj pre veľmi širokú škálu farieb. Laminátovú pracovnú dosku totiž môžete kúpiť aj vo farbe dreva a tak bude na nerozoznanie od drahšieho prírodného dreva.

Laminatova kuchynska doska - cierna

Doska z prírodného kameňa

Najpoužívanejším materiálom na výrobu dosky z prírodného kameňa patrí žula, kremenec, a rula. Tieto materiály sú dobré na údržbu a odolnejšie než mramor, ktorý často nasáva vlhkosť. Pracovné dosky z prírodného kameňa sú veľmi obľúbené pre svoju tvrdosť a odolnosť voči teplu.