Kuchyňa je v každom byte alebo dome miestom s takmer nepretržitou prevádzkou. Navyše sú steny kuchyne veľmi namáhané a musia odolávať zmenám teplôt a všetkým rizikám spojených s prípravou jedál hlavne v okolí varnej plochy. Preto je dôležité vybrať do kuchyne správny obklad, ktorý vie dlhodobo odolávať rôznym vplyvom. Obklady v kuchyni sú teda neoddeliteľnou súčasťou kuchynskej linky a poťažmo aj celého priestoru kuchyne. Preto by mali obklady prirodzene ladiť as kuchynským nábytkom aj farbou kuchyne. Obklady do kuchyne by ste mali vyberať v súlade s celkovým štýlom kuchyne. Na našom trhu je dnes tak pestrá škála ponúk obkladov, že si vyberie aj najnáročnejší zákazník.

Obklady, čiže obkladačky musia spĺňať nielen praktický účel, ale musia plniť aj estetickú funkciu. To znamená, že kuchynské obkladačky musia byť odolné voči mechanickému poškodeniu a zároveň by mali dotvárať a zvýrazňovať zmýšľanie a vkus majiteľa.
Materiál kuchynských obkladov
Materiál u kuchynských obkladov je rozmanitý. Popri tradičnej keramike, ktorá vždy bola a je najvďačnejším typom obkladov v kuchyni, sa presadzujú aj ďalšie produkty. Moderným trendom v bytovej architektúre je v posledných rokoch čoraz častejšie využívanie vlastností skla i ako obkladového materiálu v kuchyni. Použitie skla je takmer univerzálne, pretože sa dá využiť miesto keramiky nielen na kuchynskú linku, ale aj v kúpeľniach, sprchových kútoch a pod.
Sklenené obklady za kuchynskou linkou môžu byť zaujímavým prvkom z hľadiska estetického i praktického. Na kuchynské obklady sa používajú najmä lakované sklá s bezpečnostnou fóliou na zadnej strane, ktorá zabráni vysypaniu skla pri poškodení obkladov i prípadnému porezaniu alebo inému úrazu. Ďalej to môžu byť smaltované sklá, ktoré sú tepelne upravené s farbou nanášanou na výrobnej linke sieťotlačou.
Ďalším materiál na výrobu kuchynských obkladov je porcelán. Porcelánové obklady sú vysoko odolné voči poškriabaniu a prasklinám. Ako vhodné do kuchyne sa javia aj obklady s glazovaným povrchom pre ich ľahkú údržbu.