Koberec do detskej izby

Ak sa už vaše dieťa začalo plaziť po zemi, tak je najvyšší čas zaobstarať mu do izbičky koberec. Nielen, že ho bude pri hraní hriať, zmierni jeho pády, ale môže podporiť aj jeho fantáziu. Ešte než začnete vyberať motýliky a cesty, tak by ste si mali uvedomiť, na aký účel a pre koho koberec do detskej izby kupujete. Či bude slúžiť ako dizajnový kúsok do izby teenegerov alebo ako hracia plocha pre najmenších. Pre malé deti je vhodný mäkký, hrejivý koberec s kratším vlasom. Ďalším dôležitými kritériami sú samozrejme ľahké čistenie a odolnosť. 

Koberec do detskej izby

Veľkosť koberca

Pri výbere detského koberca si najskôr rozmyslite kde všade chcete v izbe koberec umiestniť. Či bude po celej ploche izby alebo bude koberec slúžiť len na hranie a postačí vám aj kusový koberec. Ak chcete koberec do celej izby, tak ju dôkladne premerajte, aby vám presne sedel v izbe. V prípade, že kupujete kusový koberec, tak zvážte aj tvar koberca, najčastejšie býva oválny, guľatý a hranatý.

Materiál koberca

Azda najdôležitejším kritériom pri výbere by mal byť materiál koberca. Od materiálu sa odvíja kvalita, odolnosť a životnosť koberca. Všeobecne platí pravidlo, že do detského koberca sa oplatí investovať, pretože tento koberec bude v byte pravdepodobne najvyužívanejší. Výška ceny zabezpečuje kvalitu materiálu a dlhšiu životnosť. A to pri detskom koberci isto oceníte.

Na slovenskom trhu nájdete napríklad lacné koberce z umelých a prírodných materiálov, predávané ako koberce behúne. Najkvalitnejším prírodným materiálom je vlna. Poskytuje dostatok mäkkosti, hrejivosti a odolnosti, avšak je lepšia pre väčšie deti. U umelých materiálov je najlepšou voľbou nylon. Zaistí odolnosť, životnosť a vydrží aj časté čistenie.

Dizajn a farba koberca

Detské koberce zohrávajú dôležitú úlohu pre vytváranie a prehlbovanie detskej fantázie a predstavivosti. Všeobecne optimistické pastelové farby patria k ideálnym dizajnom detského kobercov, pretože podporujú radosť, hravosť i premýšľavosť dieťaťa. Vzory by mali byť farebné a veselé, možno aj s postavičkami hrdinov z rozprávok. Najlepšie čo môžete urobiť je vziať svoje dieťa so sebou do obchodu, nech si vyberie svoj koberec samo.

Koberec pre alergika

Objavila sa u vášho dieťaťa alergia, ale aj tak chcete zaobstarať koberec do detskej izby? Súčasný trh s kobercami už má na tento problém riešenie. Objavil sa totiž koberec z umelého vlákna, ktorý je špeciálne upravený tak, aby sa v ňom nedarilo roztočom. Prach a nečistoty sú zachytávajú vo vnútri koberca, kde zostanú až dovtedy, kým nepovysávate koberec. Koberce pre alergikov, ktoré spĺňajú normy a prešli testovaním, sú označené štítkom: koberce vhodné pre alergikov.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)