Knižnice a knihovničky

Pri kúpe knižnice okrem dizajnu potrebujeme okrem vzhľadu premýšľať aj nad tým koľko kníh do nej chceme uložiť. Ináč bude vyzerať knižnica pre knihomoľa a ináč pre občasnejšieho čitateľa. V regáloch knižnice samozrejme nemusia skončiť len knihy, všetko je na vašej fantázii. Vy si môžete vybrať čo do nej umiestnite a ako ju zaplníte. Môže sa teda jedna viac o estetický doplnok domácnosti ako len praktický nábytok.

Rebriková knižnica
Rebriková knižnica

Knižnica sa hodí do obývačky, ale aj do detskej izby

Veľmi originálne sú dnes poličky na knihy v tvare stromov, ktoré síce neponúkajú veľa úložného priestoru, ale vyzerajú na stene naozaj dobre. Nástenná polica dokáže ozdobiť stenu a zároveň poskytnúť odkladací priestor. Knižnice sú často z dreva a aj knihy, takže všetko to spolu vytvára príjemný pocit prírody a presne preto sa hodí knižnica do každého bytu.

Knižnica v tvare stromu
Knižnica v tvare stromu

Klasické rebríkové knižnice

Historicky najčastejšie sa v domácnostiach vyskytujú tzv. rebríkové knižnice, ktoré ľudia často okrem kníh využívajú aj ako poličky pre kvety. Záleží len na vašom vkuse, či práve takúto poličku na knihy domov chcete. Ale keď máte kníh naozaj veľa, tak práve takéto police môžu byť pre vás ideálne riešenie.

Knižnica na mieru

V poslednej dobe sú obľúbené modulárne nábytkové systémy. Stačí ak si zaobstaráte niekoľko menších regálov a postavíte si tak svoju vlastnú úložnú stenu. Sami si teda dáte dohromady takú knihovničku, ktorá bude zodpovedať vašim potrebám. Veľkým plusom týchto modulárnych knižníc je ich rozmanitosť. Nielen, že si ju upravíte podľa seba, ale tiež ju môžete kedykoľvek prerobiť a upraviť tak interiér. A knižiek sa do nej zmestí naozaj veľa.

Knihy vo vzduchu

Veľmi obľúbené sú dnes aj držiaky na knihy, ktoré nie sú prakticky vidieť. Knihy potom vyzerajú, ako keby sa vznášali. Využíva sa vlastne lišta so štetinkami, ktorá sa priskrutkuje na stenu. Knihy sa potom zasúvajú medzi jednotlivé štetinky a pevne tak držia vo vzduchu. Lišta potom za knihami nie je vidieť. Podobné neviditeľné držiaky si dnes môžete urobiť aj doma. Nevýhoda je samozrejme v tom, že knihy sa nedajú vyberať tak ľahko ako z klasickej knižnice.

Neviditeľná polica na knihy
Neviditeľná polica na knihy