Nábytok na mieru

Do každého interiéru sa nehodí bežný nábytok ponúkaný v obchodoch. Pričom často to je spôsobené aj našimi predstavami o budúcom vzhľade bytu. Avšak presne v túto chvíľu prichádza na rad nábytok na mieru. Ten si môžete zvoliť presne podľa dispozícií vášho interiéru, vybrať si materiál a prevedenie, ktoré sa vám páčia a zvoliť si taký dizajn, ktorý úplne korešponduje s vaším vkusom.

Skriňa na mieru pod schody

Materiál nábytku

Ak si necháte vyrobiť nábytok na mieru, môžete si určiť všetky jeho dispozície, a to aj druh materiálu, z ktorého bude vyrobený. Záleží len na vás, či uprednostníte lamino, dyhu alebo nábytok z masívu.

Laminátový nábytok

Veľmi obľúbeným materiálom pre výrobu nábytku je lamino. To vzniká polepením drevotrieskovej dosky dekoratívnym laminovacím papierom a zaliatím melanínovou živicou. Lamino sa vďaka stovkám farebných dekorov a širokej škále povrchových úprav radí medzi najpoužívanejšie a najvyhľadávanejšie materiály. Tento materiál je zároveň cenovo veľmi dostupný a nenáročný na údržbu. Navyše ho môžete kombinovať nielen v najrôznejších farebných dekoroch, ale zároveň aj s masívom alebo dyhou. Ďalšiu výhodu poskytuje nábytok z lamina v tom, že ho nemôžete tak ľahko poškriabať ako nábytok z masívu. Nevýhoda je zas v tom, že poškodené lamino nemôžete renovovať.

Pri výbere nábytku z lamina dbajte na to, aby dosky lamina dosahovali sily minimálne 18 mm. V obchodoch sa často stretnete s nábytkom vyrobeným z dosiek s hrúbkou 16 mm, ktoré nie sú tak kvalitné, a preto sa môžu ľahšie poškodiť.

Nábytok z dyhy

Dyhované dosky hrajú pri výrobe nábytku tiež veľmi dôležitú úlohu. Z hľadiska ceny patria k zlatej strednej ceste medzi laminom a masívom. Dyhované dosky nie sú náhradou dreva, ale jedná sa o skutočné drevo, respektíve o drevotrieskovú dosku, ktorá má na povrchu plát z dreva. Z dyhy sa dá vyrobiť elegantný a vzdušný nábytok, ktorý je len ťažko rozoznateľný od nábytku z masívu, ale cenovo je podstatne lacnejší.

Nábytok z dyhy je ideálny napríklad na pracovný stôl, dvierka skriniek v kuchyni alebo najrôznejšie komody. Využijete ho všade tam, kde by ste radi mali nábytok z masívu, ale chcete ušetriť. Majte však na pamäti, že dyhu by ste nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu a veľkým výkyvom teplôt.

Nábytok z masívu

Všeobecne platí, že nábytok z masívu je najkvalitnejší a tiež zdravotne nezávadný, ak je kvalitne ošetrený voskami alebo olejmi. Masív je ideálny na výrobu postelí, dverí, okien, podláh či obkladov. Vďaka svojej živej textúre a teplým odtieňom pôsobí drevo veľmi esteticky, navyše je teplé a veľmi odolné. Ak dôjde k poškodeniu nábytku z masívu, tak ho narozdiel od lamina môžete jednoducho renovovať. Nábytok z masívneho dreva by ste mali udržiavať špeciálnymi prípravkami a hlavne s čo najmenším množstvom vody. Masív preto nie je vhodný do miestností s vysokou vlhkosťou.

Výber kvalitného stolára

Nábytok na mieru vám bude robiť radosť, ak bude spracovaný naozaj kvalitne. Či už sa rozhodnete pre lamino, dyhu alebo masív, vždy starostlivo vyberajte stolára, ktorý vám ho bude vyrábať. Stolár by mal byť schopný doložiť svoje referencie, ukázať na fotkách niektoré zo svojich výrobkov, poradiť vám so všetkým, čo vás zaujíma a odporučiť vám najvhodnejšie prevedenie. Samozrejmosťou je cenová ponuka, ktorú vám stolár vypracuje spolu s možným termínom výroby. Niektorí stolári vám navyše spracujú 3D vizualizácie, aby ste mali predstavu, ako bude nábytok vyzerať.

Rada na záver

Ak si chcete dať vyrobiť nábytok na mieru, tak si vždy pozvite stolára k vám domov, aby si sám premeral interiér a miesta, kde bude nábytok umiestnený. Dôležitá je nielen samotná výroba nábytku, ale tiež montáž. Pýtajte sa vždy na konečnú cenu vrátane montáže. A tiež počítajte s tým, že nábytok vám žiadny stolár nevyrobí do druhého dňa. Ak potrebujete nábytok na mieru do určitého dátumu, tak sa po ňom začnite zháňať aspoň mesiac až dva vopred.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)