Knižnica alebo deliaca stena do obývačky?

Otvorené priestory sa stávajú čoraz obľúbenejším prvkom moderných domov a bytov. Ich veľkou výhodou je optické zväčšenie miestnosti a schopnosť priviesť denné svetlo do všetkých zákutí. Otvorený priestor je nepochybne veľmi štýlový, ale bez rozdelenia na zóny to nemusí dobre fungovať. Pri zariaďovaní priestrannej izby máte veľa výziev ako rozdeliť priestor kuchyne od obývačky? Ako oddeliť miesto na prácu a kde vytvoriť bezpečný priestor na hranie pre deti? Čoraz častejšie sa knižnica používa ako deliaca stena na oddelenie izby alebo obývačky od ostatných častí.

Knižnica v obývačke

Deliaci regál alebo sadrokartónová stena – čo je lepšie?

Pri hľadaní najlepšieho spôsobu oddelenia zón v miestnosti sa oplatí porovnať dve najpoužívanejšie riešenia – klasickú sadrokartónovú stenu a pojazdný deliaci regál. Prvá možnosť je spojená s dosť invazívnym stavebným procesom a po druhé, tento typ priečky nemôžete tak ľahko zmeniť. Šikovné police, ktoré sa dajú jednoducho presúvať a prispôsobovať potrebám však tieto obmedzenia nemajú.

Výhodou využitia knižnice ako deliacej steny je nepochybne aj úspora miesta v miestnosti. Na širokých poličkách získate úložný priestor, ktorý skôr či neskôr vždy chýba v každom byte. Spodná časť nábytku sa dá lepšie používať s ťažkými, často používanými predmetmi. Vďaka tomu sa k nim ľahšie dostanete, keď ich potrebujete. Horné police sú ideálne ako priestor pre dekoratívne doplnky, ktoré zaujmú pohľady návštev.

Drevený regál

Otvorená knižnica rozdeľujúca miestnosť

Rozdelenie každého priestoru by malo byť dôkladne premyslené, aby miestnosť nepôsobila preťažene. Perfektným riešením môžu byť otvorené police rozdeľujúce miestnosť, ktoré vďaka absencii zadnej steny umožňujú vidieť dovnútra miestnosti. Pracovný stôl umiestnený za kusom nábytku sa stane perfektným miestom na prácu. Takáto deliaca stena v podobe regálu vám umožní ukladať dokumenty a materiály, vďaka čomu ich budete mať neustále na dosah ruky . Otvorená štruktúra nábytku umožní prechod svetla vďaka čomu zostane váš kút svetlý a nebudete sa v ňom cítiť uzavretí. Vďaka tomu sa všetka kancelárska práca stane potešením.

Vstavané police ako priečky

Takýto návrh ocenia najmä majitelia garzóniek kde treba venovať osobitnú pozornosť oddeleniu obývačky od osobnejšej pracovnej časti bytu. V tomto prípade sa oplatí zvoliť vstavanú knižnicu, ktorá vám umožní získať úplné súkromie priestoru za nábytkom. Pozorne si však skontrolujte z čoho je zadný panel vyrobený. Môže sa ukázať, že tam uvidíte mierne reprezentatívnu úpravu v podobe preglejky. Vtedy vám na ňu odporúčame umiestniť zaujímavú nástennú maľbu alebo plagát a celé to získa úplne personalizovaný charakter.

Deliaca stena z knižnice

Knižnica je kus nábytku, ktorý je nielen veľmi funkčný, ale dokáže dodať bytu aj štýl. V byte veľmi pekne vyniknú drevené knižnice aj knižnice s pevnou kovovou konštrukciou, ktoré sú často umiestnené na širokých lyžinách. Knižnica ako deliaca stena skvele doplní aj glamour dekor. Stačí si vybrať model na lesklom ozdobnom ráme, ktorý je vybavený elegantnými sklenenými policami. Okrem typov povrchovej úpravy sa oplatí experimentovať aj s výškou a asymetrickými tvarmi. Knižnica ako deliaca stena bude vyzerať skvele napríklad v tvare schodíkov, ktoré postupne odkrývajú priestor za ňou. Jediným obmedzením je naša kreativita. Tu treba pripomenúť, že vybraná knižnica by mala ladiť so štýlom ostatného nábytku v miestnosti .

Knižnica ako deliaca stena sa ideálne hodí do miestností, kde si nemôžete dovoliť postaviť ďalšiu stenu. Ide o štýlové a čoraz bežnejšie riešenie v moderných bytoch.