Kancelárske stoly

Mohutné aj subtílne materiály, jednoduchý dizajn, dokonalá ergonómia, nastaviteľnosť výšky, pohyblivosť, flexibilita, variabilnosť. To by mohla byť jednoduchá charakteristika kancelárskych stolov súčasnosti. V domácej pracovni či v kancelárii hrá stôl zvyčajne hlavnú rolu prispôsobenú osobe, ktorá stôl používa. Iný stôl bude mať riaditeľ, iný jeho sekretárka a odlišný kancelársky stôl si vyberie výtvarník alebo redaktor.

Kancelarsky stol

Pri výbere stola do kancelárie je potrebné sledovať niekoľko kritérií:

  • Stôl by mal byť rovnaký ako ostatný kancelársky nábytok v miestnosti
  • Nemal by byť rovnakej farby ako kancelársky nábytok v miestnosti.
  • Potrebujete poznať dĺžku stola, akú potrebujeme – 120 cm dlhý stôl slúži skôr len ako prídavný, 200 cm dlhý stôl patrí už medzi stoly manažérske, kedy nie je potrebné šetriť miestom. Dobrým riešením sú stoly s výsuvom na jednu alebo obidve strany, vďaka ktorým možno pracovnú plochu kedykoľvek zväčšiť.
  • Umiestnenie a veľkosť sa odvíja od veľkosti kancelárie. Stôl by mal byť postavený v blízkosti okna.
  • Pri kúpe stola je potrebné dať si pozor, aby mal stôl nastaviteľnú výšku.
  • Zásuvka na klávesnicu, ktorá je umiestnená pod stolom často zaberá potrebné miesto pod stolom. Ak trávite pri stole sedením niekoľko hodín denne, je lepšie si kúpiť väčší stôl, na ktorý sa Vám vydá ako samotný počítač tak aj klávesnica.
  • Aj výber materiálu by mal byť kvalitný, trvanlivý, štýlový, aby oživil napríklad príliš nenápadný kancelársky nábytok.
moderny kancelarsky stol

Tvar stola

Tvar kancelárskeho stola by mal byť z ergonomického hľadiska bezpodmienečne prispôsobený špecifickej činnosti. Rozšírené pracovisko, kde je stôl vpredu zaoblený a pracovné plochy sú umiestnené vpravo a vľavo, sú pre celý rad prác vykonávaných u písacieho stola vhodné len čiastočne, pretože správne opretie rúk prekážajú práve zaoblením stola, pri ktorom potom nemožno zaujať správnu pozíciu. Následkom môžu byť bolesti chrbta či zápaly šliach. Chrbtu prospieva, keď človek pri práci strieda sedenie a státie, najlepšie po pol hodine.

Moderny kancelarsky stol - hnedy
5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)