Detská izba, ktorá rastie s dieťaťom

Ak sa vám práve narodí alebo nedávno narodilo dieťa, tak mu isto postupne zariaďujete aj malú izbičku. Ako však správne vybaviť izbu pre malé dieťa. Pri výbere nábytku a doplnkov nesmiete zabúdať na to, že izba by mala rásť spoločne s dieťaťom. Spočiatku samozrejme zabudnite na také veci ako je písací stôl – ten sa bude hodiť až vo chvíli keď dieťa trochu vyrastie a bude môcť kresliť, či písať.

Zariadená detská izba

Detský svet je hlavne plný hračiek a fantázie. Presne podľa toho teda zariaďujte detskú izbu. Deti sa hraním vyvíjajú, využívajú svoje zručnosti, a preto by sa mali v izbe cítiť doslova ako doma. A na vás je úloha, aby ste im ich hry spríjemnili a spestrili. Odporúčame začať farbami. Steny, nábytok, koberce, záclony, závesy a vankúše rozhodne nemusia byť sterilné biele. Každé dieťa má iné nároky. Kým novorodenec má svoju postieľku, ktorá býva hneď pri posteli rodičov, ročné dieťatko už zvládne vlastnú izbu. Aj tá by ale mala vyhovovať nárokom nielen dieťaťa, ale aj rodičov.

Detská postieľka a prebaľovací pult

Nebojte sa investovať do postieľky, ktorá bude bezpečná a kvalitná. A okrem toho samozrejme pohodlná, aby si dieťa a tým pádom aj rodič zaspávajúci vo vedľajšej spálni oddýchli. Vynikajúce sú bočnice s nastaviteľnou úrovňou výšky.

Prebaľovací pult je ďalšia nevyhnutnosť bez ktorej sa v prvých mesiacoch života dieťaťa ťažko zaobídete. Hoci sa vám môže na prvý pohľad zdať ako zbytočný prežitok, po jeho obstaraní určite zistíte ako vám uľahčí prácu. Vďaka zásuvkám a policiam, ktorými bývajú pulty vybavené, tak budete mať všetko po ruke a prezliekanie dieťaťa sa pre vás stane potešením. Výrobcovia prebaľovacích pultov navyše počítajú s tým, že dieťa časom odrastie, preto bývajú pulty vyrobené tak, aby sa dali použiť aj ako praktická komoda.

Detská izba: pre deti do 6 rokov

Ak dieťa trochu odrastie, dokáže sedieť, chodiť a zaoberá sa stále viac vecami, kúpte mu malý stôl so stoličkou, kde si môže nerušene kresliť. Police a regály na hračky by mali byť v dosahu dieťaťa, preto využite boxy alebo papierové krabice, ktoré môžu zostať stáť pozdĺž steny. Upratovanie hračiek tak nebude ničím zložitým. Výborné sú koberce s motívmi cesty alebo miest, ktoré deti dokážu zabaviť na dlhé hodiny.

Detská izba pre školákov

Vo chvíli, keď sa dieťa vydá prvý raz do školy, prichádza na rad kvalitný písací stôl a stolička. Aj posteľ by sa mala postupne predlžovať. Nezabúdajte ani na kvalitný matrac. Dieťa v školskom veku potrebuje zároveň dostatok svetla, preto sa snažte vybavenie izby podriadiť dennému svetlu a na večer kúpte kvalitnú lampu.

Vo chvíli, keď sa deti dostanú do puberty a budú si chcieť do vybavenia izby zasahovať samy, tak im nechajte vo všetkom voľnú ruku. Detská izba sa postupne zmení skôr v pohodlnú obývačku, v ktorej už nebýva dieťa, ale mladá slečna či mladý muž.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)