Ako zladiť podlahu s nábytokom?

Keď myslíte na dekorácie, tak zvyčajne myslíte na steny, koberce a iné prvky, ale čo podlahy? Prikladáte im pri dekorácii dôležitosť, ktorú si zaslúžia? Pravdou je, že podlahy v našom domove majú zásadný význam pre celkovú atmosféru a môžu sa výrazne podieľať na výzdobe každej miestnosti, pretože v závislosti od zvolených materiálov, farieb a povrchových úprav môžete vnesiesť do toho istého priestoru veľmi odlišné pocity.

Svetlá podlaha do bytu

V tomto článku sa pokúsime vyriešiť niekoľko otázok: Svetlá alebo tmavá podlaha? Ktorá je lepšia pre váš domov? Ako podlahu skombinovať s ostatnými dekoratívnymi prvkami? A v závislosti od vašich priorít, štýlu, ktorý hľadáte, a vlastností priestoru, ktorý chcete zariadiť, ako je množstvo dopadajúceho svetla alebo priestrannosť miestnosti si vyberiete či vám bude viac vyhovovať svetlá alebo tmavá podlaha.

Svetlé podlahy

Svetlé podlahy prinášajú do miestností viac svetla a opticky zväčšujú priestor,a to ešte viac v prípade svetlých stien a stropu, takže môžu byť dobrou voľbou, ak chcete presvetliť alebo zväčšiť malú miestnosť alebo miestnosť s malým množstvom prirodzeného svetla.

Ďalšou výhodou svetlých podláh je ich neutralita, vďaka ktorej sa hodia takmer ku všetkému. Nech už si vyberiete akýkoľvek dekoratívny štýl, tak svetlá podlaha sa bude dokonale hodiť ku ktorémukoľvek z nich, pretože je ako prázdne plátno, na ktorom môžete začať pracovať. Dobré je, že ak po čase budete chcieť miestnosť prerobiť alebo vymeniť nábytok, tak podlaha bude stále ladiť. V tomto rade treba spomenúť aj podlahy v sivých tónoch, ktorých veľkou výhodou je ich neutralita a elegancia, pretože sa dajú kombinovať s modernými farbami a teplými tónmi.

Svetlá plávajúca podlaha

Dávajte si však pozor, aby ste okrem samotnej podlahy nezvolili príliš veľa svetlých tónov, pretože to môže v priestore vytvoriť trochu neosobnú a chladnú atmosféru, najmä ak je daná miestnosť orientovaná na sever. Ak však vaša miestnosť dostáva dostatok priameho svetla, tento účinok sa minimalizuje.

Svetlé podlahy sa skrátka hodia skôr na vytváranie uvoľnenej, sviežej a svetlej atmosféry a umožňujú väčšie prekrývanie farieb a predmetov, pretože ich jemné tónovanie umožňuje rôzne chromatické škály a vyvažujú prostredie, čím dáva do popredia nábytok.

Tmavé podlahy

Hlavnou výhodou tmavých podláh je, že na rozdiel od svetlých podláh lepšie skrývajú nečistoty a opotrebovanie. Tmavé podlahy ponúkajú elegantný, luxusný a rafinovaný štýl, najmä čierne tóny. Hnedé tóny vytvárajú teplejšiu a útulnejšiu atmosféru.

Keďže tmavé farby svetlo skôr pohlcujú, ako odrážajú, tak pri výbere tmavej podlahy je dôležité zvážiť množstvo svetla, ktoré miestnosť dostáva. V ideálnom prípade by mala mať miestnosť niekoľko zdrojov prirodzeného alebo umelého svetla, inak môže pôsobiť trochu pochmúrne.

Tmavá podlaha do bytu

Tak ako svetlé podlahy pomáhajú vytvárať pocit priestoru, tmavé podlahy vytvárajú opačný efekt, ale pozor, to nie je negatívum, naopak, tmavé podlahy môžu byť vašim veľkým spojencom ak chcete vytvoriť útulnejšiu a intímnejšiu atmosféru. Tmavé podlahy sú ideálne pre domy so studeným svetlom alebo priestranné a priehľadné miestnosti.

Dôležité je aby ste zohľadnili aj kombináciu farieb s tmavou podlahou. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sa váš priestor zmenšil, tak doplňte podlahu nábytkom v svetlých tónoch. Kľúčom je nájsť rovnováhu, aby sa neutralizovala váha tmavých farieb.

Pokiaľ ide o dekoratívne štýly a kombinácie, ktoré sa hodia k tmavým podlahám, ideálnou kombináciou k čiernym podlahám by boli jasne sfarbené steny, alebo dokonca tapety s rastlinnými či exotickými motívmi, ktorými môžete vytvoriť jedinečnú a kontrastnú atmosféru.

Drevená podlaha do bytu

Industriálny štýl je veľkým spojencom tmavých podláh. Ak chcete napodobniť tento dekoratívny štýl, najlepšie je kombinovať tmavé podlahy s materiálmi, ako je betón alebo mikrocement, železo, koža, drevo, holé tehlové alebo kamenné steny. Dosiahnete tak jedinečný priestor s veľkou vizuálnou váhou.

Ak vám nevyhovuje industriálny štýl, ďalším dekoratívnym štýlom, v ktorom tmavé podlahy vyniknú je koloniálny štýl, ktorý evokuje vzdialené, teplé a exotické miesta. Ak chcete dosiahnuť tento efekt, skombinujte tmavú podlahu s veľkými rastlinami, teplými farbami, dreveným a prúteným nábytkom, veľkými stropnými lampami alebo dokonca kobercami, ktoré imitujú zvieracie kože. Na rozdiel od industriálneho štýlu koloniálny štýl oživí vaše priestory vďaka použitiu prírodných materiálov a množstvu rastlín.

Tmavá podlaha je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú veľmi osobný štýl domova. Vyzerá perfektne v exotickom, rustikálnom, ale aj industriálnom a minimalistickom prostredí.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)