Plávajúce podlahy a ich prednosti

Podlahová krytina vytvára celkovú atmosféru miestnosti. Plávajúce alebo laminátové podlahy sa v posledných rokoch stali podlahovou krytinou číslo jedna, ktorá vypĺňa podlahu v množstve slovenských domácností. Na slovenskom trhu môžeme vybrať plávajúce podlahy z neuveriteľne pestrej škály najrôznejších farebných odtieňov, materiálov a hrúbky. Do menších a tmavších priestorov uprednostňujte podlahy vo svetlejších odtieňoch, veľkým priestorom naopak pristanú tmavšie odtiene alebo dezény exotických drevín. Farbe podlahy prispôsobte nábytok a bytové doplnky, ktoré by mali byť v úplnom kontraste. Nevyberajte však rovnakú farbu.

Plavajuce podlahy

Výhody plávajúcich podláh

K najväčším prednostiam plávajúcich podláh patrí ľahká údržba, ktorá nevyžaduje žiadnu špecifickú starostlivosť. Plávajúce podlahy môžete veľmi ľahko povysávať, pozametať ale aj utrieť. Tieto podlahy sú zdravotne nezávadné, čo ocenia najmä alergici.

Neuveriteľne široká škála dezénov a odtieňov umožňuje mnohým zákazníkom vybrať plávajúcu podlahu ako alternatívu drevenej podlahy. Opticky je dizajn takmer na nerozoznanie, ale cena je ďaleko priaznivejšia a údržba jednoduchšia.

Tmavohneda plavajuca podlaha

Ďalšou veľkou prednosťou plávajúcich podláh je ich ľahká a rýchla výmena, pretože jednotlivé lišty sú do seba len zasunuté, k podlahe však nie sú napevno pripevnené. Priaznivou stránkou plávajúcich podláh je aj vysoká odolnosť, ktorá umožňuje ich pokrytie vo viacerých zaťažovaných priestoroch, ako sú kuchyne alebo predsieň.

Typy plávajúcich podláh

Plávajúce podlahy sa delia do troch základných skupín a to podľa použitého materiálu pri ich výrobe. Najčastejším typom sú laminátové plávajúce podlahy, ktoré bývajú akousi dizajnovou alternatívou rôznych drevín. Laminátové podlahy disponujú stredne dlhou životnosťou, spravidla sa udáva dvadsať až štyridsať rokov.

Laminatova podlaha

Druhým typom plávajúcich podláh sú korkové podlahy, ktoré sú vyrobené z ekologických materiálov. Povrch disponuje vysokou mierou mäkkosti a priaznivo hrejivou teplotou. Korkové podlahy vyžadujú náročnejšiu údržbu, ktorá je však kompenzovaná veľmi dlhou životnosťou.

Posledným typom plávajúcich podláh sú drevené podlahy, ktoré sú vyrobené z prírodného masívneho materiálu. Drevené plávajúce podlahy vyžadujú veľmi dôkladnú a pravidelnú údržbu a sú finančne najnáročnejším typom plávajúcich podláh. K výhodám drevených plávajúcich podláh patrí možnosť opakovateľného obrúsenia povrchu, čím sa ich životnosť predlžuje až o niekoľko rokov.