S prechodom detí z materskej školy do tej základnej prichádza na rad okrem iného, aj zaobstaranie stoličky k písaciemu stolu. Dieťa bude doma sedením tráviť viac času ako predtým, a preto treba, aby mu stolička umožňovala sedieť správne.
Deti by sa mali učiť správne sedieť už od útleho detstva, ušetrí im to neskoršie problémy s chrbtom. Správne sedenie v kombinácii s vhodnou stoličkou môže pomôcť aj k upokojeniu Vášho malého huncúta. Ak majú deti oporu chodidiel, majú tendenciu byť pokojnejšie a nerozptyľovať sa. Akú stoličku pre školákov teda vybrať, aby ste splnili všetky zásady správneho sedenia?
Čo musí mať detská stolička?
Správne zvolená detská stolička k písaciemu stolu má nastaviteľnú výšku sedadla aj operadla. Operadlo by malo umožňovať pohyb vpred a vzad. Vo všeobecnosti treba, aby dieťa malo položenú na zemi celú šírku chodidiel a členky, kolená a bedrá malo v pravom uhle. Aby ste sa ubezpečili, že Vaše dieťa sedí správne, kontrolujte túto pozíciu každé tri mesiace a podľa potreby upravujte.
Práve preto, že deti rýchlo rastú, je prospešné zadovážiť im stoličku, ktorá bude rásť s nimi. Na trhu je dnes veľké množstvo ergonomických stoličiek, ktoré umožňujú najrôznejšie nastavenie a polohovanie jednotlivých častí. Do detských izieb sú ideálne rastúce stoličky, ktoré ponúkajú naozaj podrobnú škálu rozsahov, od úplne najmenších polôh, až pre polohy pre teenagerov. Pokojne tak môžete zadovážiť stoličku, ktorú bude Vaše dieťa používať odmalička až do dospelosti.
Jej polohovanie je spravidla veľmi jednoduché, takže ho deti zvládnu samé, čo umožní súčasné používanie stoličky aj rôzne veľkým deťom. Preto je to veľmi dobré riešenie aj pre izby, ktoré obývajú súrodenci v rôznom veku.
Stoličky s kolieskami alebo bez?
Často diskutovaná je aj téma koliesok. Čo je lepšie? Detské stoličky na kolieskach alebo detské stoličky k písaciemu stolu bez koliesok? Deti majú jasno, rozhodne hlasujú pre kolieska! Lenže to nie je vždy z tých správnych dôvodov. Deti milujú otáčanie a vozenie sa na stoličke. Môže sa tak stať, že namiesto písania úloh budú jazdiť po izbe. Okrem sústredenia to nemusí byť dobré ani pre ich chrbát.
Pokiaľ zvažujete zadováženie stoličky na kolieskach, zamyslite sa aj nad povrchom, ktorý je v izbe, stolička by sa po ňom mala pohybovať ľahko, aby nedochádzalo k preťažovaniu šije a krku. Preto je ideálne linoleum, dlažba, parkety. Ak máte v izbe koberec, potom nie je voľba kancelárskej stoličky na kolieskach pre deti veľmi ideálna. Vyriešiť sa to však dá podložkou, ktorá uľahčí pohyb stoličky a zároveň ochráni povrch.
Samotná stolička však nenaučí dieťa správne sedieť. To už je na Vás, rodičoch. Spočiatku preto musíte dieťaťu vysvetliť, ako má sedieť a následne ho opravovať a učiť, ako má správne sedieť. Iba neustálym opakovaním si dieťa osvojí správne zásady a bude ich považovať za automatické. S nácvikom je najlepšie začať ešte pred začatím školskej dochádzky, aby si dieťa neničilo chrbát.