Kvalitný matrac. Luxus alebo nevyhnutnosť?

Možno ste už počuli príslovie, že ak spíte na matraci, ktorý je starší ako 10 rokov, tak ako by ste nespali… Prehnané? Reálne? Má vôbec kvalita matraca vplyv na kvalitu spánku? Nie sú drahé matrace zbytočný luxus? Poďme sa na tieto otázky pozrieť bližšie. 

Spánok je v našom živote dôležitejší, ako by sa mohlo zdať. Priemerný človek strávi v posteli viac než 1/3 svojho života a práve kvalita spánku potom ovplyvňuje jeho schopnosť bežného fungovania, pozornosť aj emočné rozpoloženie. Iste aj vy viete, že aj dlhý, alebo nekvalitný spánok má vo výsledku rovnaký efekt, ako keby ste prebdeli celú noc.

Nekvalitný spánok = nekvalitný život.

Celú noc sa prevaľujete, spíte nepokojne a ráno sa budíte dolámaný a unavený. Ak si nedoprajete pravidelný kvalitný spánok, tak to môže viesť k poruchám sústredenia a pamäti, a tiež schopnosti rýchlo reagovať na podnety. Nekvalitný spánok môže mať dlhodobo vplyv aj na váš imunitný systém.

Kde hľadať vinníka?

Niekedy sú na vine krátkodobé faktory – dieťa vás päťkrát za noc zobudilo, sused hral do druhej do rána na elektrickú gitaru, myšlienky na prácu vás nenechali spať. Veľmi často však ľudia trpia dlhodobo nekvalitným spánkom a neuvedomujú si, kto je hlavným vinníkom. Tým hlavným vinníkom je totiž matrac, na ktorom spíte. Ten môže byť príliš tvrdý aj príliš mäkký, nepriedušný, preležaný, z nekvalitných materiálov alebo nevyhovujúci správnym ortopedickým požiadavkám. To, že vinníkom je práve matrac spoznáte okrem iného aj podľa rannej bolesti v dolnej časti chrbta, ktorá obvykle počas prvej pol hodiny po zobudení odznieva.

Riešením je kvalitný matrac

Ak chcete svojmu telu dopriať kvalitný a zdravý spánok, základom je kvalitný ortopedický matrac. Na trhu nájdeme niekoľko druhov ortopedických matracov podľa materiálov a technológií, ktorými sú tvorené. Patria tu pružinové matrace, latexové matrace, gélové matrace, matrace zo studenej peny, matrac s kombináciou lenivej a studenej peny a matrace z BIO peny.

Možno ste teraz zaskočení z takého širokého sortimentu, pretože sa môže zdať, že je zložité vybrať ten správny matrac. Riešení je však niekoľko. Tým najjednoduchším je zájsť si do špecializovanej predajne, kde vám poradí odborne vyškolený personál a zároveň môžete použiť programy pre správny výber matraca, ako je napr. Poradňa dr. Sleepa.

V Českej republike je najväčším výrobcom matracov spoločnosť Tropico. Na ich webových stránkach nájdete aj zoznam predajcov po celom Slovensku,  a tak si Vami – vopred vybraný – matrac môžete nezáväzne vyskúšať. Viac informácii získate na webe www.tropico-plus.sk.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)