Stolička k počítaču: Zdravé sedenie

Na kancelárskej alebo počítačovej stoličke strávi človek počas dňa najviac času, preto by mala spĺňať všeobecne uznávané kritéria. Sedenie na nekvalitnej stoličke môže vyvolať rôzne zdravotné ťažkosti, ktorými sú najčastejšie bolesti chrbta, bolesti hlavy a nesústredenosť, čo sa negatívne odráža na celkovej produktivite práce. Ako si teda vybrať kvalitnú stoličku? K hlavným parametrom, ktorými by sa mal človek pri výbere pracovnej stoličky riadiť, patrí výškovo nastaviteľné a anatomicky tvarované sedadlo, odpružené operadlo a dostatočne široké podrúčky.

Pc stolička

Sedák stoličky by mal anatomicky zodpovedať tvaru nášho tela a po usadení by sme mali mať po stranách voľný, asi dvojcentimetrový priestor. Nezdravým nárazom pri dosadnutí zabraňuje anatomicky odpružené tvarované sedadlo, na ktoré sa váha rovnomerne rozloží. Takmer u všetkých stoličiek k počítaču môžete mechanicky alebo pneumaticky nastaviť výšku sedadla do niekoľkých rôznych polôh, čím dokážete zabezpečiť optimálnu výšku sedenia. Poloha by mala spočívať v tom, že pri sede bude koleno a lýtko zvierať pravý uhol. Kolená by mali byť vo výškovej úrovni sedáku, popr. mierne pod ním a chodidlá by mali stáť pevne na zemi.

Zadné operadlo stoličky by malo nášmu chrbtu a bedrovej chrbtici zabezpečiť veľmi stabilnú a pevnú oporu tak, aby sedenie nemalo zlý vplyv na naše zdravie. K najdôležitejším požiadavkám kladeným na stoličku k počítaču patrí polohovacie operadlo vybavené prítlakovou mechanikou, ktorá umožňuje správne držanie chrbtice, čo prispieva k zdravému sedeniu.

Moderna ergonomicka stolicka

Podrúčky slúžia predovšetkým k uzavretiu sedáku a optickému uceleniu pracovnej stoličky. Počas práce s počítačom, spočívajú obe ruky na klávesnici alebo na stole, teda v niektorých prípadoch môžu podrúčky čiastočne obmedzovať pohyb paží. V prípade, že stolička obsahuje podrúčky, tak by mali byť dostatočne široké, pohodlné, pružné a anatomicky vhodné.

Design a materiál stoličiek

Ak stolička k počítaču spĺňa vyššie uvedené kritériá, môžeme vyberať design, ktorý bude ladiť s kanceláriou alebo domácou pracovňou. Na tuzemskom trhu nájdeme širokú škálu stoličiek k počítaču a to v najrôznejšom materiálovom i dizajnovom prevedení.

Pracovna stolicka

Za najvhodnejší materiál použitý na výrobu sedadla a operadla sa považuje čalúnenie, ktoré by malo byť potiahnuté priedušnou sieťou. Pre absolútnu priedušnosť sa odporúča operadlo, ktoré je potiahnuté len špeciálnou sieťovinou. Naopak najhoršie hodnoteným materiálom je koža alebo koženka, ktorá býva pri dlhodobejšom sedení značne nepríjemná.

3.5/5 - (2 votes)
3.5/5 - (2 votes)