Sprievodca nákupom mikrovlnnej rúry

Či už radi varíte, pečiete famózne koláče a zákusky, alebo prežívate na mrazenej pizzi, kuchyňa je základ každej jednej domácnosti, a základom každej kuchyne je zas mikrovlnka. Tento šikovný vynález vám ušetrí kopec času pri ohrievaní jedál, grilovaní, príprave popcornu, rozmrazovaní či pri roztápaní masla a mnohom inom. Dnes je už na trhu naozaj nespočetné množstvo rôznych typov mikrovlniek s ešte rôznejšími funkciami. Ak ste sa práve rozhodli pre kúpu vašej prvej mikrovlnnej rúry, alebo len idete zameniť starú za novú, na tieto parametre pri výbere určite nesmiete zabudnúť.

Mikrovlnka do kuchyne

Čo treba brať do úvahy

Rozpočet

Mikrovlnky položené na doske sú zvyčajne lacnejšie ako tie vstavané. Bez pochýb by ste dnes zohnali mikrovlnku aj za 50 eur, ale ak s ňou chcete na najbližších pár rokov počítať a túžite aj po pridaných funkciách, tak cena takejto rúry začína na sume približne 200 eur.

Priestor a umiestnenie

Porozmýšľajte nad ideálnym miestom pre váš nový spotrebič s ohľadom na praktickosť a dostupnosť.  Ak nekupujete zároveň aj novú kuchynskú linku, budete sa pri vstavaných rúrach musieť riadiť vyhradenou veľkosťou vo vašej linke.

Vnútorná kapacita mikrovlnky

Vnútorný objem vašej novej rúry ide spravidla ruka v ruke s jej typom. To znamená, že ak ste si kúpili rúru len na ohrievanie jedla bez pridaných funkcií, jej objem nebude príliš veľký. Ak ste sa ale rozhodli napríklad pre konvekčnú mikrovlnku, vďaka ktorej si vaše jedlo nie len zohrejete, ale napríklad aj ugrilujete, alebo až upečiete, tak sa jej vnútorná veľkosť značne zväčší. Objem začína na 15 litroch a dosahuje až 32 litrov a viac.

Mikrovlnná rúra

Výkon

Výkon mikrovlnky je priamo úmerný množstvu tepla, ktoré v nejvzniká. Doslova platí, že čím väčšie množstvo tepla sa uvoľní po kratšiu dobu, závisí od vyššieho príkonu. Rozsah sa pohybuje od 400 do 1 200 W. Mikrovlnná rúra sa zvyčajne dodáva s vysokým príkonom.

Automatické zapnutie/vypnutie

Aby sme sa vyhli problémom s varením, musíme v ňom zvoliť funkciu automatického senzora. To nám pomôže ušetriť náš účet za energiu, čas strávený neustálym kontrolovaním a hlavne prevarenie nášho jedla. Vďaka tejto modernej technológii senzorov sa mikrovlnná rúra automaticky vypne, ak zaznamená nadmerný ohrev jedla, ktorý už nie je nutný.

Aké sú ďalšie funkcie?

Niektoré z ďalších funkcií sú detská poistka, hodinky, budík, rozmrazovanie, popcorn, viacstupňové varenie a podobne.

Tieto nastavenia  výrazne uľahčujú naše varenie v porovnaní s iným procesom varenia. Napríklad, ak má mikrovlnná rúra možnosť zohriatia mrazenej pizze, rúra pripraví spodok pizze s väčším ohrevom a vrchnú časť pizze s menším.