Sedacie súpravy do moderného bytu

Sedacie súpravy tvoria základ väčšiny obývačiek a do značnej miery určujú celkový estetický dojem miestnosti. Miestnosť bez priestrannej a útulnej sedacej súpravy vyzerá príliš prázdno. Našťastie nám dnešná doba ponúka širokú paletu sedacích súprav rôznych veľkostí a tvarov, takže si tú svoju dokáže vybrať takmer každý. Rozmanitosť však môže pôsobiť aj mätúcim dojmom a možnosti sa môžu zdať nekonečné. Ušetrite teda svoj čas aj peniaze a využite nasledujúce tipy k výberu tej správnej sedacej súpravy do vašej obývačky.

Moderna kozena sedacia suprava

Ako vybrať sedaciu súpravu?

Pri výbere sedacej súpravy sa snažte o maximálne zladenie Vašich potrieb a očakávaní. Potreby predurčujú jej veľkosť, tvar a umiestnenie. Očakávania už vychádzajú skôr z Vášho osobného vkusu, čo sa dizajnu, farby a materiálu týka. Sedaciu súpravu vyberajte s ohľadom na celok, respektíve miestnosť, v ktorej bude umiestnená. Rozmyslite si teda dobre, aký vzhľad a materiál vám bude najlepšie vyhovovať. Sedacia súprava by mala byť útulná a praktická zároveň, pričom v prípade materiálu berte do úvahy jeho ľahkú údržbu. Výber farby prispôsobte celkovej farebnej kompozícii izby, zamerajte sa hlavne na jej zladenie s farbami podlahy, kobercov a záclon.

Moderna sedacia suprava

Veľkosť a tvar sedačky

V izbe vyberte miesto, na ktorom hodláte sedaciu súpravu umiestniť a všetko zmerajte, pričom miery si zaznamenajte, nech potom pri nákupe viete, akú veľkosť sedacej súpravy si môžete dovoliť. Pri posudzovaní veľkosti sedacej súpravy berte do úvahy veľkosť vstupných dverí, vyhnete sa tak situácii, že sa sedačka nezmestí cez dvere. Veľkosť sedacej súpravy voľte primerane k danej miestnosti. Vyvarujte sa príliš veľkých sedacích súprav, pri ktorých sa bude zdať izba preplnená a naopak malých, pri ktorých bude izba vyvolávať dojem prázdnoty.

Nezabúdajte, že práve sedacia súprava bude tvoriť najvýraznejší prvok vašej obývacej izby. Pre veľké miestnosti sú vhodné sedacie súpravy 3+1+1 (teda hlavná trojmiestna sedačku a dve kreslá), to v prípade, keď chcete, aby sedacia súprava bola hlavným bodom izby. Rohové sedacie súpravy voľte v takom prípade, keď funkciu hlavného bodu miestnosti bude plniť niečo iné (napríklad konferenčný stolík) a vy napriek tomu chcete svojim hosťom dopriať dostatok pohodlia a priestoru.

Latkova sedacia suprava IKEA

U menších miestností dávajte prednosť menším, celistvým sedačkám, u ktorých ale dbajte na nevšednosť farieb a nápaditý dizajn, ktoré rozžiaria celú miestnosť a upútajú pozornosť každého návštevníka.

Materiál sedacej súpravy

Estetika je pri materiáli síce dôležitá, ale odporúča sa tu klásť skôr dôraz na funkčnosť. Vyberať môžete najmä medzi koženými a klasickými látkovými materiálmi, pričom u každého nájdeme silné aj slabšie stránky. Kožené sedacie súpravy, najmä v tmavom prevedení, pôsobia jednoducho štýlovo a elegantne, zatiaľ čo látkovej vytvárajú dojem útulnosti a pohodlia.

Biela rohova sedacia suprava

V otázke funkčnosti majú látkové sedacie súpravy niekoľko výhod. V prvom rade sa látkové sedacie súpravy môžu pochváliť dobrou priedušnosťou materiálu, ktorá bráni vzniku nepohodlia aj pri dlhšom sedení. Druhou veľkou výhodou je ich ľahké čistenie. Jednoducho sa dá stiahnuť poťah a po vyčistení sa vráti späť. Pri látkových sedacích súpravách je teda jednoduché zachovať sviežosť. Kožené sedacie súpravy sa môžu oproti látkovým pýšiť najmä dlhšou životnosťou, pretože kožený povrch podlieha opotrebeniu v oveľa menšej miere. Ďalšou výhodou je samozrejme údržba koženej sedacej súpravy, keďže väčšinou ju stačí vyčistiť vlhkou handričkou.