Dodajte svojmu domovu trochu viac prírodných prvkov a navráťte sa k materiálu, ktorý zahrieval našich predkov celé stáročia. Reč je o hrejivej vlne. Jej spracovávanie je šetrné k prírode a pohladenie zamatovo hebké. Až sa do vás nabudúce pustí zima, zababušte sa do hrejivého plédu z merino vlny alebo doprajte nôžkam príjemný dotyk vlneného koberca.
Rozprávky ovčej babičky
Vlna je proteínové vlákno získavané z oviec, ale aj kôz, králikov či tiav. Je teda získavané z dobre obnoviteľných zdrojov a až vám za mnoho rokov doslúži, prirodzene sa rozloží v zemi. Vlna je vhodná pre alergikov, pretože nespôsobuje žiadne alergie, a nepodporuje ani množenie baktérií. Vlnené vlákna na seba nabaľujú prach, ale hneď na povrchu sa ho účinne zbavujú.
Trvalo by vám naozaj dlhú, než by ste ovčej vlákno zlomili. Ohýbať sa dá totiž viac ako 20 000x. Vďaka svojej pružnosti a odolnosti je vlna výborný materiál pre výrobu oblečenia, kobercov, plédov a iného textilu.
Luxusný doplnok aj hrejivý spoločník
Skvelým doplnkom do interiéru sú vlnené koberce. Krásne vyzerajú, dlho vám vydržia a navyše ponúkajú ďalšie užitočné vlastnosti. Dokážu v miestnosti udržať viac tepla, tlmia hluk a zlepšujú akustiku v miestnosti. Ich cena sa odvíja od kvality, ktorá je vyjadrená hustotou tkanív. Čím vyšší je počet vlákien na cm², tým vyššia je jeho životnosť a odolnosť. Až budete koberec vyberať, okrem rozmerov sa teda zamerajte aj na gramáž.
Pri nových vlnených kobercov sa môže stať, že tzv. púšťa vlas alebo chlp. To znamená, že sa prebytočné vlákna uvoľňujú. Nemusíte sa obávať, nejde o žiadnu chybu a tento proces vás nebude dlho trápiť. Po niekoľkých mesiacoch už si uvoľňovanie takmer nevšimnete alebo úplne prestane.
A ako taký koberec čistiť? Vlnené vlákno je prirodzene mastné, takže lepšie odpudzuje prach a špina sa do neho nebude toľko zažierať. Napriek tomu sa snažte prípadných nečistôt zbaviť čo najrýchlejšie. Na vlnené koberce používajte výhradne čistiace prostriedky na to určené. S čističmi na syntetické materiály by ste si koberec mohli nenávratne zničiť. A raz za čas ho vysajte v smere chlpov.
Zbavte sa hryzúcich spomienok z detstva
Zrejme sa vám pri pomyslení na vlnený sveter od babičky vybaví nepríjemné svrbenie a odreniny. To už je ale minulosť, pretože dnešné moderné technológie umožňujú spracovať vlnu do veľmi príjemnej a hebkej podoby.
Skrátka nie je vlna ako vlna a všetko závisí na jej jemnosti. U bežnej ovce nájdete vlákno o 30-50 mikrónoch. Práve to spôsobuje nepríjemné zapichnutie a našu nedôveru k vlneným svetrom. Lenže taká merino vlna má priemer iba 12-25 mikrónov, a tak sa pri kontakte s pokožkou ohne a miesto uhryznutia sa dočkáte len príjemného pohladenia.
Je merino vlna zázračným vynálezom pre športovcov?
Merino vlna má v mnohom veľmi nadštandardné vlastnosti oproti bežnej vlne. Pravda je, že sa používa od nepamäti. V súčasnej dobe sa ale stala znovu objaveným trendom, ktorý často využívajú výrobcovia športového oblečenia. Merino vlna sa získava od špeciálne vyšľachtených oviec z Austrálie a Nového Zélandu. Práve vďaka tomu, že ovce žijú v chladnejších a vlhších oblastiach, má ich vlna termoregulačné účinky a vysokú savosť. Vďaka tomu sa stala obľúbeným materiálom pre športové oblečenie, ale aj deky a prikrývky.
Vlnené vlákna sú tiež veľmi pružné a odolné. Skvele izolujú teplo, a tak vás budú neustále udržiavať v príjemnom teple. Ich termoregulačné účinky fungujú podobne ako naše telo, a preto vás v zime zahrejú a v lete naopak schladia. Vďaka svojej elasticite sú veľmi mäkké a príjemné na dotyk.
Deky a prikrývky, z ktorých sa vám nebude chcieť vyliezť
Ak chcete niekomu zaobstarať naozaj krásny a zároveň praktický darček, poobzerajte sa po plédu z merino vlny. Vlnené vlákno má v sebe výstupky, ktoré zachytávajú teplo, a tak obdarovaného vždy spoľahlivo zahreje. Rovnako tak vlnené deky vás v zime ochránia pred prechladnutím. Spať sa vám bude doslova ako v baránkovom kožúšku.
Ak chcete dopriať pohodlie aj svojim domácim miláčikom, poobzerajte sa po pelechu z merino vlny. Pelech je vďaka svojmu zloženiu odolný proti všetkým nečistotám, a tak si nemusíte robiť starosti, keď váš psík prebehne nejakým tým krovím.
Odhaľte ďalšiu jemnú vlnu
Ako vám názov asi napovie, napríklad taká angorská vlna sa získava zo srsti angorských králikov. Často sa z nej vyrábajú svetre, ktoré krásne zahrejú a spoznáte ich podľa typického chlpatého páperia. Ďalší veľmi cenený materiál je kašmírová vlna zo srsti kašmírskych kôz. Tie žijú v Indii, Pakistane, Nepále i Číne. Na dotyk je vlna veľmi jemná. Určite už ste počuli o kašmírovom svetre, kabáte či šále. Ich kvalita si žiada o niečo vyššiu cenu.
Trochu menej známe je spracovávanie ťavej vlny. Tá sa nemusí strihať, ako je tomu u oviec a kôz, keďže ťavy ju sami strácajú. Stačí ju len pozbierať a spracovať do deky či vankúša. Ťavia vlna je veľmi priedušná, mäkká a jemná. V zime do seba nasaje teplo a v lete ho k sebe naopak nepustí. Ak sa vám zapáčila predstava seba pod hrejivú dekou, pozrite sa na značku Royal Dream, ktorá vyrába precízne vlnené deky, vankúše, koberce a ďalšie vlnené produkty.