Nová kuchyňa – ako si správne vybrať?

Kúpa novej kuchyne nie je lacná záležitosť a vzhľadom k tomu, že si ju kupujete len raz za niekoľko rokov, tak by ste jej výber nemali príliš uponáhľať. Kuchynské trendy sa neustále menia a aj keď vzhľad, farby a spracovanie podliehajú móde, tak základné funkcie zostávajú. Ak ste sa rozhodli vybrať si novú kuchyňu, tak musíte v prvom rade zvážiť, či si do existujúceho miesta zaobstaráte podobný typ, alebo kuchyňu otvoríte a prepojíte so zvyškom bytu, či vás čakajú ďalšie stavebné úpravy. 

Malá kuchyňa

Otvorená alebo uzavretá kuchyňa?

Módny trend, od ktorého sa pomaly upúšťa je práve teraz otvorená kuchyňa. Jej nesporná výhoda je v tom, že opticky predĺži obytnú plochu, a tiež poskytuje priestor pre rodinnú komunikáciu počas varenia. Nevýhoda je, že aj v prípade kvalitného digestora sa bytom šíria pachy, digestor býva hlučnejší a celkovo pohyb v kuchyni ruší rodinu v obývacej časti. Nehľadiac na to, že sa v otvorenej kuchyni musí udržiavať poriadok aj počas varenia, inak celá miestnosť pôsobí neupratane.

Oproti tomu je uzavretá kuchyňa oddelená od zvyšku bytu, pachy a hluk zostáva za dverami, rovnako ako človek, ktorý sa v nej pohybuje. Ak máte dostatok miesta, môžete do nej umiestniť jedáleň, kde sa bude rodina schádzať. Deti si tu môžu písať úlohy, pretože sa v uzavretej miestnosti lepšie skoncentrujú. V rodinách s domácimi miláčikmi už dlhodobo vedie uzavretá kuchyňa. Dverami sa im jasne vymedzí ich priestor.

Ak ste si rozmysleli, ku ktorému typu kuchyne sa prikloníte, tak nasleduje podrobné skúmanie súčasného stavu. Porozmýšľajte, čo vám na súčasnej kuchyni vadí – je to len to, že je opotrebovaná, alebo je to zlé usporiadanie? Pohybujete sa v kuchyni tak, že tvar, ktorý má vám nevyhovuje? Pracovný priestor je príliš vzdialený od varnej dosky? Všetky tieto poznatky si napíšte. Budete ich potrebovať.

Aj keď sú jednoznačne najobľúbenejšie kuchyne do tvaru L, vy vychádzajte z vlastných dispozícií a z vlastnej skúsenosti. Ak máte dostatok priestoru, môžete zvoliť kuchyňu do U, kde hravo umiestnite všetky spotrebiče.

Modrá kuchyňa

Výber materiálu

Kuchyne z masívu vyzerajú skvele a sú veľmi kvalitné, ale tu cena zodpovedá kvalite. A tiež starostlivosť o takú kuchyňa je náročná. Ak máte malé deti, pristúpte k takému materiálu, ktorému nebude toľko vadiť poškriabanie, budú sa z neho lepšie odstraňovať nečistoty. V prípade, že chcete ušetriť, kúpte si linku s laminátovými alebo fóliovaným dvierkami. Ďalším materiálom je sklo. Za sklom a na skle je všetko vidieť, takže ak radi udržujete poriadok a v upratovaní ste našli sami seba, tak smelo do toho. Presklené a nasvietené vitríny vyzerajú pôsobivo a ak sa ich nechcete vzdať, skúste materiály nakombinovať.

Ako využívate kuchyňu? Viete aké aktivity v nej robíte?

  1. Príprava jedla a varenie – zamerajte sa na veľkosť pracovnej plochy, rozmiestnenie spotrebičov a tiež váš pohyb v kuchyni. Ak sa v súčasnej kuchyni s doskou v ruke nachodíte, tak je ten správny čas povedať aké iné riešenie si predstavujete.
  2. Malé deti – pri plánovaní kuchyne dbajte na bezpečnosť detí. Pri varení sa vám budú určite pliesť pod nohami, budú sa snažiť všetko zapnúť či otvoriť. Myslite na ostré rohy a vyžiadajte si aj rôzne dverné poistky. Ak to pôjde, umiestňujte spotrebiče do výšky.
  3. Spoločné chvíle – ste zvyknutí na stretávanie sa pri príprave jedla a konzultovania denných vecí práve v kuchyni? Pokiaľ nie je priestor na plnohodnotnú jedáleň, ktorá by bola súčasťou kuchyne, potom skúste popremýšľať, či by sa tento problém nedal vyriešiť predĺžením pracovnej dosky a pridaním barových stoličiek.
  4. Pracovná doska a priestor – ste priaznivci minutkovej kuchyne? Potom nie je potrebné, aby bola pracovná doska taká veľká. Pokiaľ ale radi pečiete a často varíte pre väčší počet ľudí, potrebuje dosť veľký a neprerušovaný priestor na pracovnej doske, nielen na prípravu pokrmov, ale tiež k odkladaniu horúceho riadu a plechov, váľanie cesta a priestor pre nakladanie pokrmov na taniere. Ak vás v súčasnej kuchyni pracovná doska limituje, tak sa zamerajte na to, ako ju vo svojej novej kuchyni zväčšiť.

Veľkosť drezu

Súčasťou pracovnej dosky býva drez. Vďaka rozšíreniu predaja umývačiek riadu sa ustálil akýsi mýtus, že nie je potrebné plytvať miestom v kuchyni na veľký drez. Postupne sa ale zisťuje, že nie všetok riad môžete dať umyť do umývačky, často nemáte toľko druhov riadu, a preto si hrnce umývate už počas varenia. A potom nastáva ten problém, že sa hrnce do malého drezu nezmestia. Takže okrem zložitého umývania vás čaká tiež umývanie podlahy. V súčasnej dobe sa vyrábajú aj zaujímavé a veľmi trendy kryty na drezy, ktoré slúžia aj ako lopáriky alebo odkladacie plocha, takže voľbou väčšieho drezu neprídete o cenné centimetre.

Skrinky a úložné priestory

Rozmiestnenie skriniek by si mal určiť ten, ktorý je v kuchyni najčastejšie. Mal by vychádzať zo svojich praktických skúseností. Je fajn mať všetko na dosah ruky, ale musíte voliť, čo používate denne, čo častejšie a čo menej často. Veci dennej potreby by ste mali mať čo najbližšie miestu, kde sa najviac pohybujete. Ak vám klasické skrinky nevyhovujú, skúste výsuvné panely, v ktorých si môžete riad a pomôcky prehľadne usporiadať a máte všetko na očiach. Pre lepšiu organizáciu sa spýtajte na drôtené programy a otočné držiaky.

Osvetlenie

Na prácu musíte vidieť a v kuchyni to platí dvojnásobne. Ak pracujete s ostrými nožmi alebo s horúcim obsahom hrncov, tak je dôležité kuchyňu správne nasvietiť. Všeobecne platí, že tam kde robíte najviac úkonov, by malo byť najviac svetla. Ak nechcete klasické centrálne svetlo, môžete sa rozhodnúť pre bodovky a nasvietenú pracovnú dosku. Alebo nový trend v podobe podsvietených pracovných dosiek, čo má ale skôr dizajnový než praktický efekt.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)