Hojdacie kreslá

Hojdacie kreslá sa postupne vracajú do módy. Neoddeliteľná súčasť americkej kultúry si získava obľubu aj v Európe. Prvé kreslá sa objavili už v 18. storočí a podľa niektorých zdrojov bol ich otcom Benajamin Franklin, ktorý okrem iného vynašiel aj hromozvod. Iné zdroje zas uvádzajú, že ich pôvod je v Anglicku. Každopádne vynálezca hojdacích kresiel sa pravdepodobne inšpiroval kolískou alebo hojdacím koníkom. Pohodlné sedenie v teple domáceho krbu a dobrou knihou láka dnes čoraz viac ľudí a aj preto sú hojdacie kreslá čoraz viac obľúbené.

Hojdacie kreslá

Moderné hojdacie kreslá

V dnešnej dobe sa objavuje veľa návrhov originálnych hojdacích kresiel, pričom väčšina z nich sa vyrába v kombináciách kože alebo koženky, kovu a plastu a samozrejme aj dreva. Obľúbená je najmä kombinácia hojdacieho kresla a hamaky (hojdacia sieť určená pre sedenie), ktorú možno zavesiť na strop miestnosti či v exteriéri na vetvu stromu. Ďalšiu možnosť predstavuje ratanové hojdacie kreslo, ktoré svojim dizajnom zapadne napríklad na zimnú záhradu.

Drevené hojdacie kreslo

Neobvyklým dojmom pôsobí hojdacie kreslo pre telesne postihnutých, ktoré je vyrobené z invalidného vozíka s jednou širokou lyžinou. Po zablokovaní kolies vozíka sa už jeho užívateľ môže hojdať podľa ľubovôle.

Hojdacie kreslá vo svete

Klasické hojdacie kreslá môžu nadobúdať rôzne tvarové podoby prostredníctvom špecifického vzhľadu, ale aj podľa materiálu. Rôzne krajiny majú odlišné tvary kresiel a samozrejme sú vyrobené aj zo špecifických materiálov. Na Taiwane vzniklo hojdacie kreslo v štýle čajového hrnčeka, v Nórsku zase vymysleli hojdacie kreslo s drevenou lavičku pre viacero osôb.