Domáca pracovňa – ako ju zariadiť?

Práca z domu dnes začína byť veľmi trendy. Či už podnikáte alebo vám zamestnávateľ umožňuje čas od času pracovať z domu, tak čoskoro zistíte, že gauč alebo posteľ nie sú také pohodlné ako sa zdali. Pri práci sa totiž potrebujete sústrediť a brať ohľad aj na svoj chrbát. Skôr alebo neskôr tak začnete túžiť po vlastnom pracovnom kúte. Ako si ale zariadiť pracovňu, v ktorej sa vám bude dobre pracovať?

Domáca pracovňa

Kľudné miesto

Ak máte deti, tak v paneláku asi len ťažko budete hľadať izbu pre seba. Namiesto samostatnej pracovne teda môžete využiť tzv. pracovný kút, ktorý môžete umiestniť do kuchyne, obývačky či spálne. Keď vyberáte svoje miesto pre pracovný kút, tak by ste mali zohľadniť niekoľko vecí. Na prácu potrebujete pokoj. Ak v obývačke trávi rodina najviac času, tak to asi nebude správne riešenie. Ak pracujete v čase, keď sú ostatní členovia rodiny v škole alebo v práci, tak vás ani v obývačke pravdepodobne nikto rušiť nebude. Iná je však situácia, keď pracujete večer – pri pustenej televízii.

Myslite aj na dostatok svetla – v tmavom kúte predsiene sa nemusíte dlhodobo cítiť dobre. Umelé osvetlenie síce všeličo zachráni, ale nie je nad prirodzené slnečné žiarenie, ktoré je príjemnejšie očiam. Ak plánujete umiestniť pracovný kúť v spálni, tak ho skúste nejako viditeľne oddeliť od zvyšku miestnosti, aby ste sa nebudili rovno pohľadom na prácu.

Pracovný stôl

Výber pracovného stola treba podriadiť veľkosti vašej novej pracovne, resp. pracovného kúta. Doma sa väčšinou zaobídete bez masívneho technického vybavenia, ako je veľká tlačiareň alebo haldy papierov. Ak pracujete len s notebookom, nemusíte investovať do rozmerného stola určeného pre PC. Aj keď občas niečo skenujete alebo tlačíte, tak si môžete vystačiť s malým zariadením. Na šanóny vám môže postačiť malá polička alebo kontajner, ktorým umiestnite pod stôl.

Pracovný stôl

Veľmi obľúbené sú dnes aj polohovateľné stoly, ktoré umožňujú ako prácu v sede, ale aj prácu v stoji. Odborníci odporúčajú sedenie a státie pri práci striedať. Zvážte preto určite aj túto možnost. Váš chrbát sa vám určite odvďačí.

Stolička do pracovne

Ak potrebujete pri práci dlho sedieť, tak si určite zaobstarajte ergonomickú stoličku, ktorá bude oporou pre váš chrbát. Sedadlo by malo byť dostatočne široké a pohodlné a operadlo by malo byť anatomicky tvarované a výškovo nastaviteľné.

Osvetlenie

Správne osvetlenie je kľúčové pre každú pracovňu. Myslite na neho už pri výbere pracovného miesta. Nastaviteľná lampička na pracovnom stole by mala byť samozrejmosťou. Pre prácu je príjemné teplejšie svetlo.

Poličky a úložné priestory

Drobné úložné priestory sa zídu každému kto pracuje z domu. Na stole by ste mali mať čo najviac priestoru. Papiere, dokumenty, písacie potreby, ktoré nepoužívate dnes a denne uložte do zásuviek, skriniek alebo aspoň políc. Dobrú prácu vám preukážu rôzne kartónové boxy v zaujímavých dizajnoch alebo kontajnery na kolieskach, ktoré ľahko zasuniete pod pracovnú dosku stola alebo ich schováte do kúta.

Farby v pracovni

Vyhnite sa jasným a žiarivým farbám, ktoré by vás rušili. Pracovná činnosť a sústredenie podporujú tlmené a chladnejšie farby. Sústredenie podporuje napríklad modrá. Ak je pre vás veľmi chladná, tak skúste optimistickú žltú. Všeobecné pravidlo je, že kombinovať by sme mali vždy tri farby, ktoré sa k sebe hodia, aby priestor nepôsobil rušivo. Ak nevydržíte dlhodobo s jednou farbou, tak stavte na klasickú bielu a používajte doplnky v rôznych farbách.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)