Ako umiestniť stôl v miestnosti?

Funkčne zariadený domov by mal ponúkať priestor, ktorý zaručuje regeneráciu a oddych, ale musí v ňom byť aj praktické miesto na prácu. Dnes ľudia vykonávajú čoraz viac práce z domu, zatiaľ čo deti sa doma každý deň vzedlávajú a píšu domáce úlohy. Deti aj rodičia preto potrebujú stôl, na ktorý si môžu pohodlne položiť potrebné materiály a pracovné nástroje. Široká stolová doska bude určite prínosom a užitočné budú aj všetky police a zásuvky. Bohužiaľ, samotný nábytok nie je všetko – rovnako dôležité je aj jeho správne usporiadanie. Ani ten najlepší stôl nebude fungovať, ak preň nebude dostatok miesta. Pozrite si článok a zistite ako čo najlepšie umiestniť stôl v miestnosti. Dáme vám niekoľko tipov na vytvorenie dokonalých podmienok pre prácu alebo na štúdium.

Pracovný stôl do bytu

Ako umiestniť stôl do izby?

Základným obmedzením pri akomkoľvek zariaďovaní je dostupný priestor. Čím viac priestoru pre pracovnú plochu vytvoríte, tým jednoduchšie budete môcť rozmiestniť všetok potrebný kancelársky nábytok. Svoje potreby si treba dôkladne premyslieť hneď na začiatku, aby ste mali potrebné veci vždy po ruke. Ak používate veľa papierových dokumentov, tak sa určite oplatí umiestniť stôl vedľa knižnice, pretože zakladače na policiach vám pomôžu udržať poriadok v dokumentoch, čo vám uľahčí každodennú prácu.

Ďalšou výzvou je nájsť miesto na umiestnenie tlačiarne – ak ju plánujete používať, tak je lepšie neumiestňovať ju priamo na hornú časť pracovného nábytku. Týmto spôsobom strácate značnú časť cenného pracovného priestoru. Praktickou alternatívou je umiestniť ju na stôl vedľa komody.

Stôl na home office

Kam umiestniť stôl?

Denné svetlo pôsobí povzbudzujúco a umožňuje lepšie vidieť dôležité detaily, preto je stôl v blízkosti okna výborný nápad. Treba však poznamenať, že orientácia stola vo vzťahu k svetlu má veľký význam. Je lepšie vyhnúť sa priamemu vystaveniu na juh – príliš veľa svetla spôsobí, že stôl bude veľmi horúci. To spôsobuje problémy najmä v lete, najmä pri tmavom vrchnom nábytku. Najlepšou voľbou sú okná na severnej alebo východnej strane, ktoré poskytujú optimálne denné svetlo. Ďalšou častou chybou je umiestnenie stola chrbtom k dopadajúcemu slnečnému svetlu. Výsledkom sú rušivé odrazy od obrazovky notebooku alebo telefónu, preto sa tejto nepríjemnej situácii vyhnite.

Nastavenie pracovného stola – ergonómia a pohodlie

Vykonávanie činností, ktoré si vyžadujú koncentráciu, bude oveľa ťažšie, ak podmienky nebudú optimálne. Ak je to možné, tak je lepšie vyhnúť sa umiestneniu písacieho stola v spálni. Uvoľnená atmosféra tejto miestnosti pravdepodobne nebude motivovať k intelektuálnemu úsiliu, preto sa oplatí hľadať trochu priestoru v iných častiach domu. Sedenie chrbtom k dverám je tiež zlé – u niektorých ľudí môže vyvolať pocit, že sú mimo kontroly.

Ako v tomto prípade umiestniť stôl v miestnosti? Stôl je lepšie umiestniť nabok, aby ste kútikom oka videli, kto vstupuje do miestnosti. Stena za chrbtom bude veľkou výhodou, pretože v takomto usporiadaní je ľahšie cítiť kontrolu nad situáciou, čo vám následne umožní plne sa sústrediť na svoje povinnosti.

Ako umiestniť stôl v detskej izbe?

Predškolák určite potrebuje tiché miesto, aby sa naučil čítať a písať, tínedžer strávi veľa času pri obrazovke počítača. V oboch prípadoch je dobré poskytnúť dieťaťu čo najviac priestoru na pohyb a hru, pretože vyvíjajúce sa telo by nemalo zostať dlho v jednej polohe. Písací stôl umiestnený v stiesnenom rohu je nielen nepohodlný, ale v extrémnych prípadoch sa stáva priam škodlivým pre zdravie rastúceho dieťaťa. Optimálnou voľbou je široký nábytok s rohovou doskou, najlepšie umiestnený v strede miestnosti, v blízkosti okna. Umiestnenie stola by malo zohľadňovať aj to, či je dieťa pravák alebo ľavák, aby pri písaní nechtiac nezakrývalo svetlo. Môže sa zdať, že tieň vrhaný rukou a perom je nepodstatný detail, ale v určitých denných obdobiach značne sťažuje prácu. Dodržiavanie vyššie uvedeného pravidla je rovnako dôležité aj pri zostavovaní pracovného stola pre dospelého.

Polohovateľný stôl

Pomocou vyššie uvedených tipov určite vytvoríte pracovný priestor, v ktorom sa každý v domácnosti ľahko zorientuje.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)