Srinky a stojany na víno – vinotéky

Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku ako skladovať víno, aby si udržalo svoju kvalitu. Na tento účel môžete použiť špeciálne stojany alebo skrinky, ktoré sú dnes občas aj súčasťou štandardných súprav kuchynského nábytku, ale tieto štandardné návrhy nie sú schopné poskytnúť najvhodnejšie podmienky skladovania. Preto výrobcovia nábytku ponúkajú svojim zákazníkom špeciálne skrinky na víno.

Vinotéka

Podmienky potrebné na kvalitné uchovanie vínnych nápojov sú tma a teplota. Takéto podmienky poskytuje kabinet pre víno.

Každé víno si vyžaduje svoj teplotný režim. Môže ísť o jednoteplotné a viacteplotné režimy.

Teplotné podmienky vinoték

Monoteplotný režim prispieva k dlhodobému skladovaniu vína. Takéto vína sa skladujú niekoľko rokov v rovnakých podmienkach – určitej vlhkosti a teplote. Jednoteplotná skriňa je analógom vínnej pivnice s konštantnou teplotou od 8 do 14-20 stupňov.

Na rozdiel od jednoteplotného náprotivku je viacteplotná skriňa schopná udržiavať niekoľko teplotných režimov súčasne. Takéto skrinky uchovávajú biele, červené, šumivé vína súčasne v rôznych zónach. Táto skrinka je vhodná na každodenné použitie. Víno sa v nej odporúča skladovať maximálne 6 mesiacov, pretože skriňa nedokáže udržiavať stálu vlhkosť, čo negatívne ovplyvňuje uzávery fliaš.

Vinotéky alebo chladničky na víno

Pre znalcov dobrých cigár sú do takejto skrinky zabudované priehradky s určitou teplotou a vlhkosťou na skladovanie cigár, takzvané humidory.

Dobré víno si vyžaduje úplný odpočinok. Preto majú vinotéky špeciálny špeciálny dizajn, ktorý vám umožňuje vyhladiť výkyvy z prevádzky kompresorov. Chladnička na víno chráni pred vibráciami.

Vinotéka - chladnička na víno

Kompletná kvalitná izolácia korpusu skrine a tlmiace zariadenia absorbujú vibrácie, ktoré kazia kvalitu vína.

Ochrana pred slnkom a UV žiarením

Povrch vinoték je vybavený špeciálnym tónovaným náterom, ktorý neprepúšťa škodlivé slnko a ultrafialové lúče, pod vplyvom ktorých víno rýchlo oxiduje a stráca svoje cenné vlastnosti.

Vinotéka je svojimi vlastnosťami skôr moderným domácim spotrebičom ako kusom nábytku. Dnesale vinotéky využívajú okrem skutočných znalcov vína aj bežní ľudia. Vinotéka dodáva interiéru domu osobitnú sofistikovanosť a šarm.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)