Silážnymi plachtami nie len k skvelým hospodárskym produktom

Pri práci v poľnohospodárstve ste sa už pravdepodobne stretli so silážnymi plachtami. Prečo je nevyhnutné využívať kvalitný krycí materiál?

Silážne krycie plachty

Multifunkčné silážne plachty 

Základom dobrého zdravotného stavu hospodárskych zvierat je príprava kvalitných a šťavnatých krmovín. Silážne plachty vám nezaručia len plnohodnotné produkty či dobrý zdravotný stav hospodárskych zvierat, ale aj vyššie budúce zisky. Mali by však disponovať kvalitou a vy sa musíte držať technologických požiadaviek, aby bola konzervácia zelenej hmoty čo najefektívnejšia. 

Silážne plachty sa využívajú ako krycí materiál pri hermetickom utesnení zeleného krmiva v silážnych jamách a výkopoch. Tieto fólie či plachty dostatočne ochránia zozbierané krmivo pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia. Sú vyrábané z kvalitného polyetylénu a okrem siláže ich využijete aj pri senáži. Veľmi efektívne sú 5-vrstvové prevedenia, ktoré dosiahnu skvelý spôsob konzervácie za pričinenia procesu fermentácie. Krmivu tak dodáva potrebnú vysokú výživovú hodnotu. 

Oproti jednovrstvovým typom je výhodou napríklad nízka výmena plynov. Takáto anaeróbna fermentácia priaznivo vplýva na zvýšenie živej hmotnosti hospodárskych zvierat či produkciu hydinových vajec alebo mlieka hovädzieho dobytka. 

Silážne fólie ale môžete využiť aj mimo poľnohospodárstva napríklad: 

  • v stavebníctve, 
  • pri pestovaní húb,
  • prístrešok pre skleníky. 

Vysoko odolný polypropylénový špagát

Ďalším skvelým pomocníkom je polypropylénový špagát. Ten sa využíva hlavne v poľnohospodárstve. Konkrétne sa jedná o lisovanie sena, senáže a slamy do guľatých a hranatých balíkov. Zíde sa aj v domácnostiach alebo obchodoch. Vyrába sa stáčaním fibrilovaných alebo hladkých polypropylénových pások. Ide o syntetickú šnúru vyrobenú z polypropylénového hodvábu. Disponuje odolnosťou voči vode, slnečnému žiareniu, UV a vysokou pevnosťou. 

Zdroj obrázku: Sergey Borisov_88 / Shutterstock.com

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)