Nadviažte na pozitívne skúsenosti s čerpadlami domácností zo západnej Európy

Tepelné čerpadlá sú najčastejšie vyskytujúcim sa zdrojom čistej energie pri novostavbách v Nemecku a Rakúsku. Domácnosti v Holandsku vsádzajú na tepelné čerpadlá potom, čo tamojšia vláda vlani zakázala inštaláciu kotlov na zemný plyn pri novostavbách. Taliansko, Francúzsko a Švajčiarsko povýšili užívanie tepelných čerpadiel na celonárodnú úroveň po tom, čo sa tieto krajiny rozhodli v menšej miere spoliehať na energie z fosílnych palív či veterných elektrární. Aj vďaka tomuto, odhady pre tento rok očakávajú rekordný počet inštalácií tepelných čerpadiel. Zopakujte pozitívne skúsenosti domácností zo západnej Európy s tepelnými čerpadlami aj Vy!

Tepelné čerpadlo

A ak si chcete počkať na dobu, kedy tepelné čerpadlá budú preverené v dlhodobom horizonte, tak vedzte, že už sa stalo. Vyššie uvedené príklady úspešného ťaženia tepelných čerpadiel rozšírme o Švédsko, krajinu skúšanú dlhými a chladnými zimami, kde tepelné čerpadlá spoľahlivo odvádzajú svoju prácu v masívnom meradle už od 70. rokov minulého storočia, kedy tunajšie domácnosti z dôvodu skokového rastu fosílnych palív museli akútne riešiť otázku zdroja tepla, ktorý by bol rovnako spoľahlivý ako doteraz využívané kachle na vykurovací olej, ale zároveň by ponúkal nezávislosť na cenách ropy či zemného plynu, bol šetrný k životnému prostrediu a vydržal dlhé roky. Odpoveďou na túto otázku boli práve tepelné čerpadlá, keď ešte dnes môžeme vo Švédsku nájsť fungujúce jednotky inštalované v 80. rokoch minulého storočia. To už je dostatočná dlhá referencia, čo poviete?

Aj v tuzemsku dnes nájdete spoľahlivé tepelné čerpadlá schopné úplne pokryť spotrebu energií bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky, s minimálnymi prevádzkovými nákladmi a vysokou spoľahlivosťou. Aby Vás však pocit z nízkych nákladov na vykurovaciu sezónu hrial čo najdlhšie, je nutné držať sa niekoľkých základných odporúčaní, a to:

  • Kúpu tepelného čerpadla konzultujte s predajcom, ktorý má vo svojej ponuke viac typov čerpadiel, tj. napríklad vzduch/vzduch, vzduch/voda, zem/voda, voda/voda.
  • Nespoliehajte sa na ústne uvádzané informácie o výkone čerpadla, požadujte doložiteľné fakty, napr. potvrdenie správnosti uvádzaných informácií nezávislým laboratóriom (pozn. tepelné čerpadlá, u ktorých k tomuto došlo nosia spravidla označenie Európskej značky kvality Q).
  • Pýtajte sa existujúcich zákazníkov predajcu na skúsenosti, tj. je predajca schopný plniť povinnosti pri odstraňovaní porúch, servisných prehliadkach? Ako sa predajca stavia k uplatňovaniu nadštandardných záruk, ktoré pri predaji ponúkol?
  • Inštaláciu tepelného čerpadla nechajte na tím remeselníkov, ktorí s týmto majú bohaté skúsenosti. Opustite ambície inštalácie tepelného čerpadla svojpomocne alebo s využitím stavebnej firmy. Samotná inštalácia je zásadná pre správne fungovanie tepelného čerpadla a podpore jeho maximálnej životnosti.

Základné informácie o tom, ako Vaše individuálne požiadavky na tepelné čerpadlo ovplyvňujú vhodnosť jednotlivých typov môžete získať na tejto stránke spoločnosti IVT Čerpadlá, predajca tepelných čerpadiel IVT.

5/5 - (2 votes)
5/5 - (2 votes)