Nábytok do bytu i domu

Nábytok je okrem nás samých to základné, čo vytvára pocit domova v našom byte alebo v našom dome. S nábytkom v byte alebo v dome trávime veľké množstvo času a najviac času s ním trávia malé deti a ich mamičky. Nábytok nám slúži aj na spanie – a náš spánok je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Aj v spánku samozrejme nejde len o kvalitu postelí, ale o celkovú atmosféru miestnosti a celého bytu alebo domu a tú veľmi výrazne vytvára práve nábytok.

Nabytok do obyvacky

Nábytok sa špecializuje

Žijeme v dobe špecializácie a odborníkov doslova na každú maličkosť. A tak dnes máme na výber veľké množstvo druhov nábytku. Už dávno nevystačíme s jedným stolom, s niekoľkými stoličkami a jednou posteľou.

Odborníci na nás vymýšľajú špeciálny nábytok do kuchyne, do obývačky, do spálne, do detskej izby ale aj do kúpeľne. A nielen to, máme špeciálny nábytok určený pre sledovanie televízie, špeciálne stoličky a kreslá pre najrôznejšie použitie, špeciálne postele do spálne.

Ďalší odborníci, ktorí pracujú v oblasti nábytku nám pomáhajú vyberať nábytok, poradia nám aj s tým ako nábytok v byte umiestniť. Vedia ako nábytok rozmiestniť účelne, aby bol praktický a zaberal napríklad v malom byte čo najmenej priestoru. Ale vedia tiež vybrať a rozostaviť nábytok tak, aby sme sa v byte cítili spokojne a príjemne.

Nábytok kupujeme čoraz častejšie

Naši predkovia si odovzdávali stále rovnaký nábytok z generácie na generáciu. My si pri zariaďovaní nového bytu alebo domu väčšinou kupujeme nábytok úplne nový. A nábytok v našom byte či dome tiež pomerne často dopĺňame, obmieňame, niekedy vymieňame úplne za modernejší nábytok alebo za taký, ktorý vyhovuje móde alebo požiadavkám doby, prípadne za taký, o ktorom si myslíme, že sa v ňom budeme cítiť lepšie.

Ponuka na trhu je široká a dokáže vyhovieť najrôznejším predstavám a požiadavkám zákazníkov. Pri kúpe nového nábytku na nás nepôsobí len šírka ponuky, z ktorej si môžeme vyberať, ale aj túžba po zmenách, ktorá je charakteristická pre našu technologicky vyspelú spoločnosť.

Pri nákupe nového nábytku, aj keď vieme, že ho nielen nebudeme odovzdávať svojim deťom, ale že nám ani nebude slúžiť po celý náš život, by sme ale nemali zabúdať na jeho kvalitu. Tá je dôležitejšia ako módne trendy predovšetkým pri rodinách s deťmi. Požiadavky mladých ľudí sú samozrejme iné a nábytok, ktorý je v súlade so štýlom času nemusí byť v súlade s ich štýlom života.

Nabytok

Materiál nábytku

V európskej histórii bolo najčastejšie používaným materiálom na nábytok drevo.

Až začiatkom dvadsiateho storočia sa ako nový bežný materiál na nábytok začali používať rôzne druhy kovov (najviac železo, ale aj bronz alebo mosadz), ktoré boli do tej doby príliš drahým materiálom na tento účel. Od druhej polovice dvadsiateho storočia potom výrazne nastupuje ďalší materiál pre výrobu nábytku, ktorým je plast.

Pre súčasný nábytok je typická kombinácia rôznych materiálov. Môžete tak vyrobiť lacný, ale pritom kvalitný nábytok. Ale aj obľúbenosť tradičného dreveného nábytku, pri ktorom sa ostatných druhov materiálu používa najmenej, je stále veľká.

Ako teda vyberať nábytok?

Predovšetkým tak, aby nám vyhovoval, aby sme sa v ňom cítili dobre. Každý človek má svoj vkus. Pri zariaďovaní bytu pre rodinu je preto dobré dohodnúť sa na výbere nábytku, ktorý vyhovuje všetkým jej členom alebo proti ktorému nemá nikto z rodiny radikálne výhrady. Ten kto býva sám má možnosť vyberať si úplne podľa svojich predstáv.

Rada odborníkov pri výbere nábytku môže pomôcť, ale nie každý si ju môže dovoliť zaplatiť. Každý samozrejme môže získať orientáciu v širokej ponuke predajní nábytku, v časopisoch alebo aj na internete.

Nábytok, ktorý si vyberieme, s nami bude dlho, nielen niekoľko dní. A preto je dobré vytvárať také prostredie, v ktorom budeme cítiť domov. S výberom nábytku sa neponáhľajte, kľudne vyberajte aj niekoľko dní. Oplatí sa to. Budete to Vy, kto bude v nábytku, ktorý si kúpite bývať. Práve Vy budete spať v posteli, ktorú ste si vybrali. Variť a jesť v kuchyni, ktorú ste si zvolili. Ukladať šaty do skrine, ktorú ste zaplatili a sedieť v kresle, ktoré ste si priali mať.