Je voda z vašej studne kvalitná? Odpoveď vám dá rozbor vody

Mať na pozemku vlastnú studňu je veľká výhoda, ktorá vám prinesie zníženie závislosti na vode z verejného vodovodu. Využijete ju na polievanie alebo napúšťanie bazénu, pričom ušetríte nemalé výdavky. Či je voda v studni kvalitná, odhalí profesionálny rozbor vody.

Studňa pri západe slnka

Rozbor vody s akreditovaným odberom

Rozbor vody si môžete dať spraviť pre vlastnú potrebu, aby ste vedeli či je voda zo studne pitná. Niekedy je však nevyhnutný, napríklad pre potreby kolaudácie. V takom prípade budete potrebovať rozbor vody s akreditovaným odberom.

Následný laboratórny rozbor musí byť vykonaný v rozsahu, ktorý stanovuje zákon. To znamená, že bude zahŕňať chemické, fyzikálne a mikrobiologické meranie vybraných ukazovateľov kvality pitnej vody. Ak voda spĺňa požiadavky na kvalitu pitnej vody v zmysle Ministerstva zdravotníctva SR č. 247/2017 Z. z., je možné ju bezpečne využívať.

Rozbor vody si môžete dať urobiť aj vtedy, ak má voda netypický zápach alebo sfarbenie, máte pocit, že vám dráždi pokožku alebo si chcete overiť účinnosť filtrov. Podľa jeho výsledkov sa následne môže navrhnúť aj možnosť úpravy vody.

Úprava vody zo studne

Návrh úpravy vody vychádza z jej rozboru, ktorý vám prezradí, aký problém je potrebné odstraňovať. Ak je vo vode zvýšený obsah dusitanov a dusičnanov, môže sa použiť napríklad reverzná osmóza. Ak sú vo vode vírusy a baktérie, riešením je UV lampa alebo chlorácia. Tvrdú vodu vyrieši zmäkčovač vody.

Aj keď pod drobnohľadom je najmä voda zo studne, ani tá z vodovodu nemusí byť na 100 % v poriadku. Ak máte záujem o rozbor vody z verejného vodovodu, mali by ste kontaktovať svoju vodárenskú spoločnosť.

Vodárne sú povinné vodu monitorovať a v prípade záujmu vám predložiť rozbor. Voda z vodovodu by mala mať kvalitu pitnej vody, ak ju potrebujete upraviť, napríklad UV lampa sa môže použiť aj v takomto prípade. Montuje sa do potrubia, pričom eliminuje až 99,9 % mikroorganizmov.

Zdroj obrázku: symbiot / Shutterstock.com

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)